Znovuobjevená romantika na severním pobřeží

Znovuobjevená romantika na severním pobřeží


Hledáte tip na prodloužený víkend nebo babí léto strávené v pohybu někde na romantickém pobřeží? Usedom, druhý největší ostrov v Baltském moři, vaše představy splní.

Na konci 19. století si na Usedomu bohatí Němci stavěli klasicistní stavby a císařské vily ve stylu francouzských renesančních paláců. Díky tomu je dnes severský ostrov jedinečnou galerií lázeňské architektury. Hotely většinou najdete nedaleko pobřežní promenády, takže hned ráno můžete vyběhnout k moři a věnovat se joggingu v jemňoučkém bílém písku. V ceně ubytování často bývá i bezplatná návštěva bazénu, sauny, fitness nebo třeba pilates na pláži. Na Usedomu je velmi populární i nordic walking, který na rozdíl od běhu tolik nezatěžuje klouby a kosti. A jste-li skalními cyklisty, půjčovny kol tu najdete doslova na každém rohu.

Pro gurmány

Pro české rybáře je Usedom „zemí zaslíbenou“. K Baltu jezdí především za vyhlášenými mořskými pstruhy.
A rybí sendviče se tu jedí asi jako u nás párek v rohlíku. Můžeme vám vřele doporučit Bismarck, což je zavináč obložený zeleninou v bílé housce. Za 2 eura je to báječná pochoutka! A prozradíme i náš tajný tip: rezervujte si návštěvu v originální nádražní restauraci Stellwerk v Heringsdorfu (www.culinaria-pommerania.de) a vydejte se na objevnou kulinářskou cestu Novou pomořanskou kuchyní. Nevšední pochoutky vám připraví sám majitel
a šéfkuchař v jedné osobě Jörg Gleisner, který se snaží návštěvníky nejen nasytit, ale i pobavit. Jídla
v netradičních kombinacích (například rybí čokoládové pralinky nebo krevety doplněné fíky) budete ochutnávat
v železničním kupé a nápoje vám přiveze malý nákladní vlak.

Jděte do koše

Protože na Baltu téměř pořád fouká, napadlo kdysi jednu dámu nechat si zhotovit stříšku z proutí, pod kterou si na pláži konečně v klidu přečetla noviny. A tak vznikl první plážový koš – typická dominanta zdejšího pobřeží. Dnes se tu vyrábějí ty nejroztodivnější varianty, třeba rozkládací s lůžkem, vyhříváním, s DVD, chladničkou nebo speciální koše pro domácí miláčky. Pronájem na hodinu na pláži stojí 2 eura.

Svět pod hladinou

Potápěcí gondola vypadá jako velká modrá koule a uvidíte ji už z dálky na konci přístavního mola v lázeňském středisku Zinnowitz. Až do ní nastoupíte, dveře se hermeticky uzavřou, a pak už jen budete sledovat, jak za okénky bublá zelenkavá voda a vy se noříte několik metrů pod hladinu Baltu. V místnosti podobné kinu pro cca 25 osob si nasadíte 3D brýle a před očima se vám začne odvíjet film o podmořském životě... Vstupné pro rodinu se dvěma dětmi je 20 eur.

 

 

 

(jv)