Vůně čerstvě posečené trávy vás zbaví stresu

Chemické látky, které se uvolňují při sekání trávy, vyvolávají v lidech pocit štěstí a uvolnění. A nejen to. Dokážou ještě oddálit zhoršování paměti vlivem stárnutí. Australští vědci zjistili, že látky vznikající při sekání trávy působí přímo na mozekChemické látky, které se uvolňují při sekání trávy, vyvolávají v lidech pocit štěstí a uvolnění. A nejen to. Dokážou ještě oddálit zhoršování paměti vlivem stárnutí.

Vůně čerstvě posečené trávy vás zbaví stresu

Australští vědci zjistili, že látky vznikající při sekání trávy působí přímo na mozek. A zvláště na ty jeho části, které jsou zodpovědné za emoce a paměť - amygdalu a hipokampus. Po sedmiletém výzkumu se vědcům z queenslandské univerzity v čele s neurofyziologem Dr. Nickem Lavidisem podařilo vyrobit parfém, který voní jako čerstvě pokosený trávník. A údajně dokáže uvolňovat stres a podporuje paměť.

Golfisté mají výhodu

Jejich objev potvrzuje i Tomáš Šena, český zástupce britské firmy, která má téměř devadesátiletou zkušenost s údržbou anglických trávníků a golfových hřišť: "Blahodárným působením posekaných trávníků na naši psychiku se zabývali i vědci na univerzitě v Cambridgi. Prokázalo se, že na jejich místech nastává ionizace vzduchu. Ionty, které přicházejí dýcháním rychle do krve, svým působením na nervovou soustavu pozitivně ovlivňují psychický stav. Uklidňují, prohlubují koncentraci, zlepšují paměť i koordinaci pohybů. Zároveň vylaďují mozkovou činnost směrem k alfa vlnám, což je oblast relaxace a kreativity," vysvětluje Šena.

Stres poškozuje nervová spojení

Podle Lavidise působí vůně přímo na mozek: "Ovlivňuje oblasti zodpovědné za tvorbu stresových hormonů - kortikosteroidů. Dlouhodobý chronický stres způsobuje poškození hipokampu, což vede k poruchám nervových spojení mezi buňkami. Tak dochází k poruchám paměti, zvýšení krevního tlaku a oslabení imunitního systému." Text: KORZO Foto: www.pixmac.cz