Opalování bez rizika

Opalování bez rizika

Sluneční paprsky stále svádějí k bronzovému opálení. Ale přílišné vystavování pokožky slunci
je nebezpečné. A to i na pouhé desítky minut!


O tom, jak se správně chovat při opalování, rozhoduje zásadním způsobem váš fototyp pokožky neboli jaké zatížení UV zářením snesete. Pokud vám kůže i po krátkém pobytu na sluníčku zarudne, patříte k fototypu 1 
a nejspíš budete rusovláska nebo blondýnka. Právě vy musíte být nejopatrnější – důsledně používejte krém
s ochranným faktorem 50+ a jednorázový pohyb na přímém slunci omezte jen na několik málo minut.

Používejte ochranné krémy
Má-li vaše kůže přirozenou schopnost více hnědnout, patříte do vyšších fototypů 2 a 3, můžete pobývat na slunci o něco déle a budou vám stačit krémy s nižším faktorem. Ale jak se v nich orientovat? Na obalu přípravku je vždy uvedený SPF faktor (číselně i slovně), podle kterého poznáte, za jak dlouho vaše kůže na slunci zčervená. Pokud byste se bez krému spálila za 10 minut, s přípravkem s SPF 20 snesete sluneční světlo 20x déle, takže 200 minut. Není to ovšem doporučení k dlouhodobému ležení na přímém slunci. Každé opalování je nezdravé a měla byste se mu vyhýbat, protože riziko vzniku nebezpečného melanomu za žádnou opálenou kůži nestojí.

UVA aUVB Nejnižší účinná ochrana proti slunečnímu záření začíná na SPF 6, střední je od 15, vysoká od 30
a nejvyšší má 50+. Při nákupu krému si všímejte i označení UVA – je v kroužku a informuje o účinnosti proti UVA složce slunečního spektra. Zatímco UVB může kůži spálit a zodpovídá za vznik kožní rakoviny, UVA způsobuje její zhnědnutí, ale pozor, také předčasné stárnutí. Užitečné rady pro všechny I v případě, že máte štěstí, opalujete se do bronzova a patříte k fototypu 4, myslete na to, že pokožka si pamatuje všechna „nekalosti“
a nenechá si líbit víc, než je zdrávo. Hlavně nezapomínejte, že následky UV záření se projevují i po delším časovém období!

A proto:

 • na slunci vždy používejte opalovací krém
 • většina krémů se po koupeli smývá, namazání obnovujte bezprostředně po oschnutí
 • první vrstvu krému naneste nejméně čtvrt hodiny před sluněním
 • ochranný krém nanášejte opakovaně
 • v období největší sluneční aktivity mezi 11. až 14. hodinou se neopalujte vůbec, u moře až do 15. hodiny
 • mraky odfiltrují jen asi pětinu slunečního svitu, proto určitě použijte opalovací krém, i když je zamračeno
 • na horách je záření intenzivnější, proto použijte silnější ochranný faktor
 • na sport volte opalovací mléka nebo gely, které neucpávají póry, a natírání opakujte po třech hodinách

 

Neopalujte se VŮBEC, pokud:

 • jste nízký fototyp nebo jste se v dětství spálila
 • máte na těle více než 50 mateřských znamének
 • se ve vaší rodině vyskytl melanom

 

Tip redakce:

Opalovací olej SynCare SUN Protect s arganovým olejem a betakarotenem dovolí pokožce zdravě zhnědnout, ale nedovolí ji stárnout. Skvěla kombinace, nemyslíte? Půvabný bronz podpoří betakaroten, zatímco pečující arganový olej se stará a výživu pokožky a její přitažlivé vyhlazení. SynCare SUN Protect existuje ve 2 variantách, takže si můžete zvolit podle svého fototypu SPF 30 nebo 50.

Oba bezpečně chrání vaši pokožku, aniž by bránily jejímu zhnědnutí. Takže si pobyt na slunci můžete užívat bez obav ze spálení. Olej se krásně roztírá a díky bezpečnému obalu ve spreji nikam nevyteče. Pokožku krásně vyhladí, jemně promastí a zabrání tak vysušování a tvorbě šupinek.

  

Oleje seženete jednoduše na e-shopu značky SPF 50 za 441 Kč, SPF 30 za 397 Kč, navíc tady najdete řadu cenných rad pro zdravé opalování.

 

 

 

 

zdroj/foto: syncare.cz