Kdy a proč začínají děti lhát?

Kdy a proč začínají děti lhát?

Většina rodičů je přesvědčená o tom, že právě jejich dítě je něčím zvláštní a jedinečné. Překvapením však je, když zjistí, do jaké míry jejich dítě lže. Výzkum však ukazuje, že lhaní je přirozenou součástí dospívání…      


Ve skutečnosti výzkum ukazuje, že malé děti začínají lhát svým rodičům již velmi brzy ve svém životě. Kojenci začínají klamat své rodiče prostřednictvím falešných výkřiků a předstírání, že je něco bolí, jen abyste jim věnovali dostatečnou pozornost.

 

Děti lžou od malička, často to vidí u rodičů

Ve věku mezi dvěma až třemi roky začínají děti lhát, když poruší pravidla. Podle věku pak poměrně vysoké procento dětí začne úspěšně lhát protože tento vzorec chování vidí doma. Je to sice nepříjemné, ale často rodiče dětem lžou, aby je ochránili, aby jim neřekli nepříjemnou pravdu, jako věty typu „Všechno bude v pořádku,“ nebo vás učí poděkovat a být šťastný třeba za nevhodně zvolený dárek, „Řekni babičce, jak moc se Ti dárek líbí.“ A ne zřídka používáme děti jako nástroj lhaní i třeba v případech, kdy s někým nechceme mluvit, nebo se přímo vidět, „Řekni jim, že tady teď nejsem.“

 

Lhaní může být prospěšné

Díky tomuto vysledování se děti naučí velice rychle, že lhaní může být užitečné, když se snažíte vyhnout trestu, když se snažíte vylepšit svůj obraz, ale zároveň ovlivňuje celkově jejich chování a tvoří jejich vlastní identitu. Děti s vyšším IQ a děti více kontrolované mají, podle Americké asociace dětí a mládeže větší tendence lhát. Špatná zpráva však je, že lži v průběhu času a to zejména v době dospívání začnou narůstat a úkolem rodičů je tomuto příkoří čelit. Stanovovat limity bez vytváření nepřátelského prostředí, aby dítě nemělo potřebu lhát a stejně tak si dát pozor, aby to od nás neodkoukalo.

 

Přistihnete-li dítě u lži, zůstaňte v klidu

Když navíc lež přistihnete, pokuste se zůstat v klidu a nejprve vyřešit, co ke lži vaše dítě vedo. Soustřeďte se na danou situaci, ale s klidem a rozumem. Snažte se podívat na celý problém z pohledu vašeho dítěte. Když se zachováte agresivně, stanovíte kruté tresty, dostanete se do začarovaného kruhu, protože dítě bude příště lhát, aby se těmto následkům vyhnulo. Situace tedy bude spíše kontraproduktivní. Připomeňte však své ratolesti, že je vaší povinností, jako rodiče poskytnout mu strukturu pravidel a omezení, co je a není přijatelné. Také pomáhá, když svým dětem řeknete, že si ceníte poctivosti ve vašem vztahu s nimi. Jestliže se ale potýkáte s dítětem, které lže pořád a to bez jakýchkoliv důvodů, což se také nazývá nutkavé lhaní, pak je nejlepší vyhledat odbornou pomoc.