Velkolepý návrat tapet

Zatímco přelom století ovládala bílá nebo jemně tónovaná malba, dnes svět hýří barvami. Moderní tapeta je mnohem víc interiérovým doplňkem než pouhou úpravou stěn. Vyberete si ji do každého interiéru. Proužky, velké stylizované květy, barokní vzory, motýli i čínsk


Zatímco přelom století ovládala bílá nebo jemně tónovaná malba, dnes svět hýří barvami. Moderní tapeta je mnohem víc interiérovým doplňkem než pouhou úpravou stěn. Vyberete si ji do každého interiéru.

Velkolepý návrat tapet

Proužky, velké stylizované květy, barokní vzory, motýli i čínské znaky – to všechno při střízlivém použití udělá z vašeho pokoje originál. V panelákových bytech se dříve polepovaly stěny hlavně proto, že tapety byly levnější než štuk s malbou a navíc zakryly praskliny v panelech. Tohle už máme naštěstí za sebou. Strhali jste staré tapety a přemýšlíte, jak byt vyzdobit? Nebo se vám prostě jen zachtělo změny a něčeho pestrého ke střízlivému designu moderního interiéru? Návštěva obchodu s tapetami vás určitě inspiruje.

Tapeta jako doplněk

Polepování celých pokojů jedním vzorem se dnes nenosí. Naopak, kombinuje se pastelová malba na většině stěn s jednou plochou, na níž poutá pozornost výrazný vzor. Zajímavé jsou i kombinace úzkých svislých proužků na části zdi s květovaným dekorem, který může třeba „vyrůstat“ v pozadí sedací soupravy nebo postele v ložnici. Fantazii se meze nekladou, ale zase pozor, abyste to nepřehnali – příliš rozjařené stěny by vás brzy unavily a omrzely. Volte vždy barvu a dekor, který lahodí vašemu oku a mysli. Módní trendy jsou sice atraktivní, ale vy se v nich zrovna nemusíte cítit dobře. Radši vycházejte ze svých pocitů, ne z módních katalogů. Někdo si vystačí s proužkem bordury, který opticky prodlouží krátkou stěnu a decentně ozdobí třeba svislý pruh vedle skříně. Nebo můžete zvolit jen samolepicí dekoraci ve velikosti zhruba půl metru na metr – červené máky rozjasní místo nad křeslem, koláž z barevných hrníčků zase místo nad jídelním stolem. Pokud volíte polep celé stěny, pak musíte mít pečlivě rozmyšleno, jak bude rozmístěný nábytek. V oblibě jsou velké propojené prostory kuchyně, jídelny a obývacího pokoje a právě v nich se uplatní vzory na stěnách. Třeba jen půlmetrový pruh na sloupku nosné zdi nebo jakýsi „průchod“ vytvořený pruhem na protilehlých stěnách i na stropě, barevné předěly rozjasňující místa, která mají být vidět a naopak potlačující nutné účelové vybavení pokoje – tapety nabízejí opravdu velkou škálu možností pro praktické i efektní využití.

Materiál je důležitý aneb od papíru k vliesu

Pro běžné tapetování třeba v dětském pokoji, který za pár let budete s věkem dítěte zase změnit, úplně stačí papír. Když ho malé děcko pomaluje, tak moc se nestane – dokonce mu můžete část stěny polepit jen bílou tapetou. Tam může řádit pastelkami po libosti, a když to bude neúnosné, přelepíte pruh znovu čistou tapetou. Tapety s výrazným dekorem nebo v pestrých barvách je lepší volit vinylové, nebo ještě lépe vliesové. Lépe se s nimi pracuje, a zejména vliesové se také snadno vymění – prostě vezmete za růžek a stáhnete je ze zdi. To má svou velkou výhodu – nápadný dekor vás přece jen může poměrně brzy omrzet a rozhodnete se zase pro něco jiného. S vliesovými tapetami je změna velmi snadná. (gk) Foto: www.pixmac.cz