Žijete ze dne na den nebo každý svůj krok dobře naplánujete?

Žijete ze dne na den nebo každý svůj krok dobře naplánujete?

Chcete-li být úspěšní, musíte alespoň z času na čas pár věcí dobře naplánovat. Zbrklá jednání však občas rovněž přinesou své ovoce… Některé věci zkrátka naplánovat nejdou, nebo jen horko těžko. Nakonec nad plánováním strávíte víc času, než nad samotným úko


Chcete-li být úspěšní, musíte alespoň z času na čas pár věcí dobře naplánovat. Zbrklá jednání však občas rovněž přinesou své ovoce…

stressful womanNěkteré věci zkrátka naplánovat nejdou, nebo jen horko těžko. Nakonec nad plánováním strávíte víc času, než nad samotným úkonem a to je nejspíš také málo efektivní. Jak tedy najít rovnováhu mezi přesným harmonogramem a životem z vteřiny na vteřinu?

Vše si naplánovat nemůžete

I když začnete plánovat, uvědomte si, že jsou věci, které prostě dopředu nevíte. Nemáte-li věštecké vědomosti, samozřejmě. Můžete si cestičku za úspěchem nasměřovat co nejkonkrétněji, avšak vždy vám zbydou nějaké neznámé. To by vás však nemělo stresovat, naopak s tím dopředu počítejte a nevyvede vás nic z míry.

Plány vás naučí soustředit se

I když tedy váš osobní či firemní plán není bezchybný a stále skýtá několik otazníků, plánovat byste měli. Proč? Plány vás naučí soustředit se na danou věc. Naučí vás trpělivosti a motivaci. Také vás ale budou trpělivě „tlačit“ kupředu a vy tak neusnete na vavřínech ani v bodě, kdy se nebude vše dařit podle vašich představ. Úspěch je zejména o sebekázni a jestli se budete moci ohlédnout a podívat se, kolik bodů z vašeho plánu již máte úspěšně za sebou, požene vás to jedině vpřed.

Hodnoťte a upravujte plány podle situace

Nezapomeňte své plány hodnotit a případně pozměnit. Nikdy nevíte, co se vám v průběhu vaší spolupráce přihodí za háček či nějakou výhodu a tak je zcela normální, když plán upravíte k aktuálním informacím. Ostatně od toho plány jsou, aby se každý týden či měsíc obnovovaly.

Někdy je lepší nechat promluvit kreativního ducha

Máte-li špatnou sebekázeň, může vás plán naopak táhnout dolů. Někdy je totiž impulzivní jednání vhodnější, například u kreativních činností. Když budete sestrojovat stroj času, asi svůj plán budete postrádat, naopak tomu bude, jestliže se budete chtít stát operní zpěvačkou.

Najděte rovnováhu

Najít rovnováhu mezi každodenními striktními plány a svéhlavým jednáním nabízí absolutní pohodu pro zodpovědnost člověka. Jestliže se k tomuto bodu dopracujete, naučíte se pracovat podle jednotlivých plánů, avšak svého kreativního ducha nenecháte spát a včas ho využijete, pak máte naprosto vyhráno.