Jak se vyznat v „plovoučkách“?

Zatímco do ložnice by se šikla teploučká korková podlaha, popojíždění koleček na židli v pracovně snese spíš jen kvalitní laminát. Zvolit vhodnou plovoucí podlahu pro různé místnosti v bytě je úplná věda. Při výběru plovoucích podlah máme tendenci se řídit cenou.


Zatímco do ložnice by se šikla teploučká korková podlaha, popojíždění koleček na židli v pracovně snese spíš jen kvalitní laminát. Zvolit vhodnou plovoucí podlahu pro různé místnosti v bytě je úplná věda.

Jak se vyznat v plovoučkách

Při výběru plovoucích podlah máme tendenci se řídit cenou. Ale když pak v hypermarketu koupíme metr čtvereční za 170 Kč, můžeme ani ne do roka splakat nad výdělkem. Odřený povrch, rozestouplé spáry, vyboulené spoje, vylámané rohy, stříšky… Prvním hlediskem by proto měl být charakter zátěže v místnosti, který určí, po jakém materiálu se máte ohlížet. Vždy se řiďte mírou odolnosti vůči oděru a až pak se zabývejte cenou a designem.

Nejoblíbenější laminát

Laminát je odolný proti oděru, má barevnou stálost a obvykle i nižší cenu. Přestože někdo jím může pohrdat, jeho užitné vlastnosti jsou často dokonce lepší než u dřevěných podlah. Ovšem za předpokladu, že nezvolíte úplně nejlevnější variantu. Laminát se doporučuje do kuchyní, vcelku dobře odolává oleji i jiným „živočišným“ skvrnám. Ale pozor na vlhkost – voda je jeho nepřítelem! Zateče-li do spár, vnitřní materiál nabobtná a na povrchu vytvoří puchýřky, kterých se už nezbavíte. Počítejte i s vyšší tvrdostí a hlučností při došlapu.

Dřevěný luxus

Dřevo je na pohled i dotek příjemné, ovšem za krásu a kvalitu si připlatíte. Pravda je, že vydrží i třicet let, ale vyžaduje náročnější údržbu. Každý škrábanec, stopu po psím drápku nebo skvrnu od vína či oleje odstraníte jedině přebroušením a novou povrchovou úpravou celé podlahy (lak, olej, vosk). Proto je výhodnější pořídit si masivní nebo sendvičové (ze dvou až tří vrstev) parkety s vyšší nášlapnou vrstvou, která se dá renovovat i opakovaně. Při mytí dřevěné podlahy používejte jen mírně vlhký mop a vytřete ji dosucha. Počítejte i se změnou vzhledu způsobenou kolísáním vlhkosti vzduchu (topení, slunce), protože dřevo má tendenci sesychat. Řešením je zavlažování vzduchu v místnosti rosením nebo vodní fontánkou.

Hitem je exotika

Originalita a zajímavý vzhled je předností parket a prken z exotických dřevin (iroko, merbau, jatoba, teak, bambus). Tyto podlahy vynikají odolností vůči opotřebení – jejich tvrdost je totiž vyšší než u podlah z tuzemských dřevin, jako jsou dub nebo buk. Výhodou bambusu je možnost několikanásobného přebroušení lamel, pokud dojde k jejich poškození. Kvalita a trvanlivost se ale odráží ve vyšší ceně (cca 900 Kč/1m2).

Korek není pro tlusťochy

Korková podlaha patří k nejteplejším podlahám, jedinečně odolává vlhkosti, chrání před chladem a hlukem. Nevýhodou je cena (cca 600 Kč/1m2) a nevděčná vlastnost, že korek vlivem slunečních paprsků mění barvu, takže kolem nábytku zůstávají mapy. Navíc pokud si na židli sedne „těžká váha“, budete mít v korku po čtyřech nohách trvalé jizvy. (es) Foto: www.pixmac.cz