Dostala jsem se do vztahu na dálku: a co teď?

Dostala jsem se do vztahu na dálku: a co teď?

Dnešní doba, ve které máme možnost ve velkém cestovat a stěhovat se za lepšími pracovními nebo studijními příležitostmi, s sebou kromě výhod přináší také nové problémy a komplikace. Řekněme, že jste na pracovním výjezdu nebo na několikaměsíční stáži v zahraničí


Dnešní doba, ve které máme možnost ve velkém cestovat a stěhovat se za lepšími pracovními nebo studijními příležitostmi, s sebou kromě výhod přináší také nové problémy a komplikace. Řekněme, že jste na pracovním výjezdu nebo na několikaměsíční stáži v zahraničí poznala skvělého muže, perfektně jste si ve všech ohledech sedli, zamilovala jste se – ale on žije stovky či dokonce tisíce kilometrů daleko. Jaké možnosti a jaká řešení se vám nabízí? Má vůbec smysl se o něco snažit? Na co se připravit?

Nejdůležitější je komunikace

Zásadní je, jak se vy i váš partner k problému postavíte. Každý z vás má určitě na věc už ucelený názor, (protože až na výjimečné případy obě strany vědí, že se blíží odloučení), takže se nebojte ho vyjádřit. Nechoďte kolem horké kaše, nesnažte se své myšlenky a představy nějak zaonačovat, je důležité, abyste byla naprosto upřímná a natvrdo řekla, co si o situaci myslíte, jaká máte očekávání od budoucnosti, jak si myslíte, že věci mohou či nemohou fungovat, i obavy a strachy, které k tomu neoddělitelně patří. Jenom tak si hned můžete oba ujasnit, co bude dál – může se stát, že budete mít rozlišné představy, a pokud jsou neslučitelné, nejlepší bude váš vztah utnout, než jeden druhému ublížíte. Jaké možnosti máte?

Jít do toho

Všeobecně sice panuje představa, že vztahy na dálku nefungují, ale mnoho příběhů potvrzuje opak – když jsou oba partneři pevně přesvědčení, že vztah má smysl i přes velkou vzdálenost, pokud mají oba partneři zájem, aby vše fungovalo, můžete se skutečně dopracovat ke šťastnému konci! Vztahy na dálku jsou komplikovanější než „normální“, a od obou zúčastněných vyžadují velkou dávku ochoty, tolerance, komunikace, pochopení, snahy a trpělivosti. V dnešní době máme díky technologiím a sociálním sítím možnost telefonovat, videochatovat a posílat zprávy non stop, nicméně tohle nemůže nikdy zcela nahradit opravdovou přítomnost. Young woman at home at laptop blowing a kiss Zvážit musíte, jak jste na tom finančně (návštěvy), jaké máte plány do budoucna (zda je v dohlednu možnost, kdy byste mohli být spolu na stejném místě), a také jak vyřešíte problematiku intimních záležitostí – to je totiž většinou zásadní.     Některé páry se pouští do vztahů na dálku s trochu naivní představou, že nehrozí žádné nebezpečí podvodů, když jsou přece oba tak zamilovaní. Láska je jedna věc, ale vzdálenost a přirozené lidské pudy věc druhá, a je velice nepravděpodobné, že dříve či později jednoho z vás (či oba) nebude pokoušet představa noci s někým jiným. S tím musíte počítat a buď se to rozhodnete tolerovat (možnost volného vztahu volí mladé páry v této situaci stále častěji), nebo se připravte na náročné období abstinence. Záleží, jak se rozhodnete a hlavně kolik toho psychicky i fyzicky unesete.

Nechat to být

Tato možnost může být velice bolestivá, ale často je to jediné racionální řešení. Nemáte-li před sebou žádnou jistotu, že by vztah mohl v blízké době reálně pokračovat, je-li vzdálenost příliš velká nebo pracovní vytížení příliš zásadní, máte-li různé představy o tom, kde stanovit hranice vašeho vztahu, co je ok a co už není, uděláte nejlépe, pokud vztah ukončíte. Skončit v dobrém, proto, že okolnosti vám nepřály, je  vždy lepší, než se bezhlavě pustit do vztahu na dálku a jeden druhému eventuálně ublížit nebo nechat vztah vyšumět do prázdna. Můžete si říct, že má-li v budoucnu zase nastat chvíle, kdy se opět potkáte a budete mít možnost pokračovat,  stane se tak, a prozatím bude lepší žít bez výčitek a restrikcí každý zvlášť své životy. Ať už se rozhodnete jakkoli, pamatujte si, že štěstí na vás může čekat za každým rohem, a život je plný překvapení a zvratů. Hodně štěstí!