Jak vybírat přípravek na dětské opruzeniny

Jak vybírat přípravek na dětské opruzeniny

Plenková dermatitida trápí podle průzkumů minimálně 50 % kojenců a batolat. Pokožka v plenkách nemá prostor dýchat, dochází k zapářkám a kůže je na povrchu podrážděná a citlivá. Místo poté začínají osidlovat plísně a bakterie. Postižená místa zarudnou a tvoří se na nich drobné puchýře. Při výběru přípravku pro miminka s těmito problémy je třeba dbát na několik faktorů.


Kůže miminek je sama o sobě citlivá, v případě opruzenin v oblasti zadečku je ještě citlivější. V oblasti genitálií dochází ke styku kůže s močí a stolicí, papírové plenky sice udržují pokožku relativně v suchu, ale kůže příliš nedýchá a dochází tak k zapaření. Vlhká pokožka je náchylná k otěrům, a tak vznikají opruzeniny. Je tedy potřeba ji ošetřovat přípravky, které mají co nejcitlivější složení. Měly by obsahovat minimum látek, protože každá další složka navíc by mohla u miminka vyvolat nežádoucí alergickou reakci. Absolutním tabu by měly být přípravky obsahující parabeny nebo kortikoidy, přednost by měly mít i přípravky bez parfemace.

V místě zapářky se velmi rychle množí mikroorganismy, jako jsou kvasinky. Ty účinně likviduje látka chlorexidin diglukonát. „Chlorhexidin patří mezi jedny z dlouhodobě ověřených a velmi šetrných látek ničících mikroorganismy, a to do 30 sekund po nanesení. Nejedná se však o antibiotikum! Jeho působení je dlouhodobé a nedráždivé vůči citlivé pokožce nejmenších miminek,“ říká PharmDr. Pavel Škvor, vedoucí lékárník první internetové lékárny v ČR Lékárna.cz. Velmi dobře také dětská pokožka reaguje přípravek s obsahem oxidu zinečnatého. Zinek je znám pro své ochranné, antibakteriální a antimykotické vlastnosti, navíc podporuje hojivé procesy v kůži. Pro co nejpříznivější účinek v různých záhybech tělíčka je důležité, aby se nám přípravek neroztékal, ale vytvořil v místě nanesení ochrannou hojivou vrstvu a účinné látky, tak mohly co nejdříve vašemu miminku zajistit zase zdravou pokožku. V tomto případě se osvědčuje složení ve formě krém-pasta.

„Právě toto složení je vhodné na pokožku, která je neustále vystavena vlhkosti a která mokvá. Na postižené kůži zůstává díky oxidu zinečnatému ochranná vrstva a kůže tak zůstává suchá a může se hojit,“ dodal PharmDr. Pavel Škvor. Právě tyto dvě účinné látky obsahuje novinka na našem trhu Zitenax, který je k dostání ve všech lékárnách a internetových lékárnách ve dvou velikostech balení.   Doporučená prodejní cena v lékárně za 50 ml balení je 150,- Kč, za 100 ml balení pak 245,- Kč.

V internetových lékárnách, např. na www.lekarna.cz bývá cena dokonce nižší.