Vztah s kolegou. Super nápad, nebo holý nesmysl?

Vztah s kolegou. Super nápad, nebo holý nesmysl?


STÁT SE TO MŮŽE NA FIREMNÍM VEČÍRKU, V KANTÝNĚ NA OBĚDĚ ČI PŘI SLUŽEBNÍ CESTĚ. ŘEČ JE
O PRACOVNÍM ROMÁNKU. ZAJISKŘÍ TO MEZI VÁMI A KOLEGOU A ZAČNETE PŘEMÝŠLET NAD TÍM, JAKÉ BY TO BYLO, KDYBY Z TOHO BYLO NĚCO VÍC. ALE CO KDYBY SE NEKONAL HAPPYEND? BYLA BYSTE SCHOPNÁ VÍDAT SE S NÍM KAŽDODENNĚ V PRÁCI?


Pár obyčejných frází se může změnit v horlivé dialogy, končící zamilovanými pohledy a pusou na místech, kde si myslíte, že vás nikdo nevidí. Ano, flirtování s kolegou může být zábavné a vzrušující. Co když ale přeroste ve vztah? Může mít vůbec pracovní románek šťastný konec? A lze si jej užít, aniž byste si zničila kariéru?

KAŽDÁ DRUHÁ
S milostným vztahem na pracovišti má u nás zkušenost každá druhá žena a dvě třetiny mužů. Zatímco muži vyhledávají spíše jen flirt, ženy nechtějí navázat dlouhodobý vztah nebo je jejich vztah jen platonický. Třicet šest procent pracovních aférek vznikne na služební cestě.

KDE JSOU HRANICE?
Každá žena ráda slyší, že její nová barva na vlasy jí fakt sluší, že její nový parfém hezky voní a že v těch šatech je opravdu kočka. Mnoha ženám jsou lichotky po chuti. Jenže co když pěkná slůvka přicházejí od kolegy? Najít správné hranice, za které kolegu můžeme pustit je velmi obtížné. Mantinely si však stanovuje každý sám a je třeba dát jasně najevo, co si k nám kolega může dovolit!

KOLEGA ANO, ŠÉF NE!
Když už si chcete začít s kolegou, dbejte na hierarchii vztahů! Vztah na stejných pracovních pozicích je ještě únosný, ale na šéfa zapomeňte! Mohlo by dojít mezi kolegy k domněnce, že jej využíváte či máte pracovní úlevy díky vašemu vztahu. Největší procento pracovních aférek sice vzniká mezi šéfem a sekretářkou, zároveň však největší procento vztahů nadřazenosti a podřazenosti končí odchodem ze zaměstnání. A šéf neodejde určitě! Milujete-li přesto šéfa – pak se vyvarujte prospěchářství a nátlaku.

ODDĚLTE PRÁCI S OSOBNÍM ŽIVOTEM!
Flirt mezi pracovníky jejich výkon zvyšuje, naopak rozchod výkon drasticky snižuje! Proto by pro vás mělo být samozřejmostí, že jasně a důsledně oddělíte pracovní a osobní život. Nadřízenému nevadí, když si po práci
s kolegou zajdete na kávu. Co mu vadí ale je, když klábosíte u kávy v kantýně na místo práce. Nezapomínejte také na to, že ostatním kolegům nemusí být vaše cukrování a zamilované pohledy zrovna příjemné.

CO NA TO VEDENÍ?
Pokud uvažujete nad pracovním vztahem, zjistěte si, jaká pravidla ohledně milostných vztahů panují ve vaší firmě. Pokud se filozofie firmy s pracovními vztahy neztotožňuje, pak by měl jeden z vás změnit místo nebo jednat o přeřazení. A je dobré mít předem jasno, kdo to učiní!

ROZCHOD, NEBO SVATBA?
Téměř třetina vztahů vzniklých na pracovní půdě končí svatbou. A prý jde o velmi šťastná manželství. Ne všechny aférky však končí svatbou! A když to náhodou nevyjde, návrat do starých kolejí je velmi obtížný. Vrátit se zpět a navázat normální pracovní vztahy je mnohdy nemožné a proto se mnohdy stane, že musí jeden
z kolegů práci opustit. Ukončení pracovního poměru je velmi složité, zároveň je však často jednodušší, než setrvání v původním kolektivu. Žalovat se nemá, ale hlásit se to musí!

Vaše firma nesouhlasí se vztahy na pracovišti. Nebo jsou vám vztahy na pracovišti nepříjemné. Co s tím? Je dobré nahlásit schůzky kolegů šéfovi? A co vlastně hlásit? Co když jde jen o nevinné setkání a vy se ohledně vztahu mýlíte? Možná je nejlepší se do vztahů kolegů neplést, dokud neohrožují vaši práci.

 

A co vy? Zažila jste někdy románek s kolegou nebo byste vztahy na pracovišti rozhodně nedopustila?