Když děti nečtou: Jak je správně motivovat?

Když děti nečtou: Jak je správně motivovat?

Čtení rozšiřuje slovní zásobu. Zlepšuje gramatiku. Prohlubuje představivost i písemný projev. Zkrátka má samé pozitivní vlivy. Co když to ale zrovna vaše děti vůbec nebaví? Jak je motivovat, aby je čtení bavilo? 


 

Správná motivace je nutností

Do čtení nemá smysl děti nutit. Nátlakem docílíte akorát toho, že budou ke čtení přistupovat s odporem
a vášniví čtenáři se z nich těžko stanou z donucení. Chce to začít pomalu a nenápadně.

1) Podpořte jejich zvídavost a kreativitu a pořiďte jim kreativní hračky. Ukažte jim, že zábava je i jinde než před monitorem.

2) Jděte příkladem! Děti se učí pozorováním. A když vás uvidí každou chvíli držet knížku, budou vás napodobovat.

3) Pořiďte si třeba dětské encyklopedie, a když vám budou pokládat zvídavé otázky, ukažte jim odpověď v nich. Pokud je tato forma bude bavit, rozšiřte svou zásobu a další naučnou literaturu pro děti, ve které jsou zajímavé informace podané zábavnou a nenáročnou formou.

4) Začněte s obrázkovými knihami bez velkého množství textu. Komiksy jsou opět v kurzu a filmy podle komiksových předloh lámou v kinech rekordy a budou děti bavit určitě víc než klasické knihy.

5) Nebojte se e-knih a audioknih. Pokud své dítko nemůžete dostat od tabletu či počítače, zkuste jim pořídit
e-knihu nebo audioknihu. Ale nezapomeňte se zeptat, jakou by chtěli.

 

Jaké knihy právě frčí?

Děti od devíti do čtrnácti let ocení Deníky malého poseroutky. Kluci i holky v každém věku mají stále rádi příběhy Harryho Pottera a pomalu se z něj stává dětská klasika. Starší čtenáři propadají Hrám o trůny, Hunger Games a Divergenci.

 

Tip: Knihy, které se dočkaly filmového či seriálového zpracování slaví u mladé generace zvláště velký úspěch. Pokud vaše děti mají nějaký takový film či seriál rády, můžete je zaručeně nalákat na fakt, že v knihách jsou události a vysvětlení děje, které se do filmu už nevešly.

Určitě stojí za to dětem ve výběru titulů vyhovět a nenutit je do knih, které je nelákají. Jakmile se začtou, ostatní knihy si je najdou. Jen stačí, aby se „zaháčkovaly“.