Jak prožít Vánoce, když máte po rozvodu a u vás panuje střídavka? Nebo jste se stala macechou?

Jak prožít Vánoce, když máte po rozvodu a u vás panuje střídavka? Nebo jste se stala macechou?

Jak vůbec zvládnout svátky, když vy chcete to, a váš kdysi manžel tamto? A do toho se vám navíc montuje i jeho nová láska, která v tom zvládá natropit pořádný chaos?? 


„Začala jsem žít s Danielem a řeknu vám, že někdy mám pocit, že nikdy se jeho dětem prostě nezavděčím. Panuje u nás střídavka a jejich maminka prostě umí všechno nejlíp, kdežto já jsem pokaždé ta špatná. Odmítají u nás jíst, očkují Daniela proti mně a navíc na mě donášejí. Snažím se sebevíc, ale mnohdy mám pocit, že je to stejně zbytečné,“ tvrdí smutně Adriana, která je sice po boku nové lásky šťastná, i když jeho děti jí dávají pořádně zabrat.

 

Mějte plán

Jasně, Štědrý den je jenom jeden a Silvestr stejně tak. Ale když to vezmete za správný konec, tak pochopíte, že dětem vůbec nebude vadit, když budou jeden den mít svátky u mámy a o pár dní později zase u táty. Domluvte se s partnerem rozumně a tak, ať to ze všeho nejvíc vyhovuje výhradně dětem. Zapomeňte na schválnosti, intriky a další. Pokud máte dítě výhradně ve vaší péči, tak stále více rodičů se přiklání k té variantě, že svátky dítko stráví právě u něj, kde se cítí skvěle. Vesměs se jedná o varianty, kdy druhý z rodičů má časově náročné zaměstnání (kamioňák), nebo pracuje v zahraničí. „Tomáš je zatím sám, já jsem sama a tak slavíme svátky společně na naší chalupě v Krkonoších, děti už mají rozum a tak zcela bez problémů chápou, že je mezi námi sice konec, ale o tomto kouzelném čase prostě fungujeme jako rodina,“ svěřuje se Marta (41).

 

Mé děti dostanou dárků víc, než ty tvé

Slavíte svátky nejenom s vlastními ale i těmi partnerovými v jeden den? Tak pak darujte dary ve stejné cenové relaci všem. O penězích přece Vánoce nejsou a proč udělat Petrovu Natálku smutnou, protože ona dostala jenom plyšáka, kdežto váš Tadeáš třeba nový mobilní telefon. Možná by vám to mohla být jedno, ale proč mezi dětmi udržovat tohle konkurenční napětí.

 

Buďte nad věcí

Naštval vás ex manžel a tak na něj před dětmi spíláte, jaký je to parchant a vyzvídáte, co daroval té jeho náně pod vánoční stromeček? Nedělejte to. Akorát byste děti zbytečně mátli a to přece za to nestojí, nemyslíte???!

 

Vánoční atmosféru máte ve své režii

„Daliborovi děti letos tráví sice svátky u nás, ale já na ně zvědavá nejsem, tak odjíždím k rodičům. Proč bych měla sledovat, jak malá Terezka, je celá její matka a ten můj na ni může oči nechat,“ krčí rameny Dáša, která na roli macechy kašle. I když společné děti zatím nemáte, ale jeho z předchozího manželství, už po světě běhají, tak se uvolněte a užijte si svátky se vším všudy. Vždyť to může být zábava, zvlášť když jsou jeho děti malé. Mimo jiné mu dáte skutečně najevo, že vám na něj záleží.