Naordinujte si zdravější rok, alespoň v rámci stravování!

Naordinujte si zdravější rok, alespoň v rámci stravování!

Dali jste si za cíl, že letos opravdu ztratíte několik kilogramů a sáhnete si na vaši vysněnou váhu, kterou jste na displeji té vaší prostě neviděli už nějaký ten pátek? Místo hladovek, trápení se a sáhodlouhých výčitek udělejte první krok ke změně k lepšímu. Naserví


Dali jste si za cíl, že letos opravdu ztratíte několik kilogramů a sáhnete si na vaši vysněnou váhu, kterou jste na displeji té vaší prostě neviděli už nějaký ten pátek? Místo hladovek, trápení se a sáhodlouhých výčitek udělejte první krok ke změně k lepšímu. Naservírujte si zdravé jídlo, které vaše kilogramy navíc zvládne umazat.

„Byla jsem nejenom oplácená a díky tomu navíc i tak trochu neplodná. Bylo mi sděleno, že mám syndrom polycystických vaječníků, se kterým souvisejí nejenom kila, ale i výskyt chloupků na místech, na kterých byste je u ženy těžko očekávaly, mastná pleť a především naprostý hormonální chaos. Místo zobání hormonů po hrstí jsem na to šla od lesa a prostřednictvím zdravé stravy prostě ztenčila své tukové zásoby. V našem těle všechno souvisí se vším, tak nedržte nesmyslné a mnohdy šílené diety, ale raději preferujte zlatou střední a rozumnou cestu. A to alespoň podle mě vede přes racionální jídelníček a zdravý životní styl,“ vysvětluje Marika (33).

Poručte si luštěniny

Můžete se vymlouvat, že vás budou nadýmat, ale pokud je před uvařeným spaříte, nebo sáhnete po červené čočce, tak toto riziko snížíte na minimum. Břicho jako pátrací balón nebudete mít ani za předpokladu, pokud do hrnce s luštěninami přidáte zázračné bylinky jako je anýz, majoránka, fenykl, nebo obyčejná petrželka. Navíc zcela bez nadbytečných plynů se pak obejde konzumace luštěninových klíčků jako jsou fazole mungo, cizrna, hrách nebo již zmíněná červená čočka.

Zamilujte si ryby

A to jak ty mořské (losos, tuňák), tak rozhodně i ty sladkovodní. Mimo to si tu a tam dopřejte i báječné krevety, které můžete využít do zeleninového salátu, nebo do zdravě obložené celozrnné bagety s rukolou, polníčkem, jogurtovým dresinkem, plátky natvrdo uvařeného vajíčka či snad trochou balkánského sýru.

Rostlinné mléko spolu s ovocem

Co takhle alespoň tu a tam, nejlépe časteji, dát kopačky klasickému kravskému mléku a sáhnout po tom rostlinném. Láká vás ho vyzkoušet, ale zdá se vám drahé? Udělejte si doma to vlastní a pak ho pozvěte do lahodného koktejlu s banánem, trochou skořice nebo s exotickým mangem, kterému to doslova a do písmena ladí s kokosovým mlékem.

Na svačinu klidně polévku

Napadá vás hned ta hutná a zároveň chutná, ve které stojí lžička a kalorie se rovnají celému kelímku smetany? Vsaďte na dýňový, brokolicový, nebo květákový krém, kde smetanu s klidnou duší nahradí třeba polotučné mléko. A co se týká dochucení, tak si vyhrajte s čerstvými bylinkami. Na kořenicí směsi zapomeňte jednou provždy, jsou totiž plné soli.

Co lehkého k večeři?

Ideální jsou lehce stravitelné pokrmy, co náš organismus nepřezásobí kaloriemi a bude se nám také díky nim snáze usínat. Pochutnejte si proto na kuřecím plátku připraveném na páře, na zeleninovém salátu s cizrnou, nebo na lososu na bylinkách (bez tučné smetanové omáčky) s celozrnným toastem.  Rozhodně vždy ve večerních hodinách preferujte zeleninu, ovoce si nadělte k snídani či jako svačinku mezi obědem, kdy máte jistotu, že vám dodají vitalitu a obsažené „cukry“ vyběháte během celého dne. freedigitalphotos.net