9 tipů, jak se nechytit do turistických pastí a užít si cestování

9 tipů, jak se nechytit do turistických pastí a užít si cestování

Chystáte se na cesty? Vybíráte dovolenou? Pokud ano, v žádném případě vám nesmí ujít naše tipy na to, jak vybírat a plánovat tak, abyste si své cestování užila na plno a nebyla zklamaná! Označení “turista” za sebou často vleče trochu negativní stín, nicméně pravdou je, že ačkoli to neradi připouštíme, všude tam, kde nejsme doma, jsme turisty. Na turismu je založený celý velký, významný průmysl
a jeho cílem je návštěvníky přimět k tomu, aby nechali na místě co nejvíce peněz. To take vede mnohdy k rozhořčení a hádkám tam, kde to nejméně chceme, na dovolené nebo krátké víkendové cestě, která měla být únikem od každodenních problémů. Jak nespadnout do pečlivě nastražených turistických pastí?

Nevěřte vždy obrázkům na internetu V naší instagramem řízené době je celkem pochopitelné, že všechno na fotografiích vypadá dokonale – realita, bez úprav, filterů, ořezávání a promazávání, vás pak může snadno zaskočit. Všude jsou davy lidí, barvy působí vybledle… Naše rada? Vykašlete se na fotku Eifellovky pro vlastní profil na sociálních sítích a běžte raději objevovat jiná, méně známá místa, kde se to nehemží skupinkami nadšených turistů se selfie tyčemi. (A když už jsme u toho, selfie tyč nechte doma). 

Pro jídlo a drinky z centra ven
Pravda je taková: ceny v restauracích a barech v centrech velkých měst nebo přímořských areálů, blízko památek nebo na hlavních ulicích, budou vždycky nelidsky nadsazené a jejich kvalita jen málokdy bude této ceně odpovídat. Pro dobré, cenově výhodné jídlo a pití se vydejte dál. Kam?

Zjistěte, kam chodí místní Místní ví, co je dobré. Na internetu najdete mnoho webů a blogů zaměřených na cestování a stravování, poptat se můžete i na sociálních sítích. Hledejte osobní doporučení a už nikdy vás večeře na dovolené nezklame.

Prozkoumejte mapu a možnosti dopravy Taxíky, turistické prohlídkové autobusy? Probíjení se davy na hlavních tepnách města? Ne. Pro levné a hladké cestování prozkoumejte možnosti hromadné dopravy, nebo si půjčte kolo (města jako Vídeň, Amsterdam nebo Kodaň jsou pro to jako dělané), na mapách si vyznačte menší, vedlejší uličky, a pohybujte se městem bez problémů.

Zvolte mimosezónní zájezdy Pokud nechcete příliš utrácet a nemáte rádi pláže, na kterých je hlava na hlavě, hledejte v katalozích cestovních kanceláří termíny mimo hlavní sezónu.

Hledejte skryté poklady Každé místo má své slavné památky a atrakce, co takhle ale zkusit objevit nečekané poklady v odlehlejších čtvrtích? Ať už jde o malou rodinnou galerii, krásný park u vody nebo část se starými obytnými vilkami, z takového objevu budete mít o moc větší radost, než z fotky, kde podpíráte šikmou věž (stejně jako osm dalších turistů za vámi).
Suvenýry nekupujte
Obchody se suvenýry jsou zlo – maličkou magnetku, kterou si date na lednici a už nikdy si jí nevšimnete, koupíte za tři, čtyři eura. Co takhle přivézt si z dovolené něco osobnějšího? Nebo nevozit vůbec nic a nesyslit si tak doma nepotřebné věci?

Zjistěte si místní zvyky Než se vydáte na cestu, k průvodci si přibalte také znalosti, jak se na daném místě chovat a pohybovat. V městech, kde jsou jízdní kola hlavním dopravním prostředkem nevstupujte do vyhrazených uliček,
do Vatikánu nejezděte v minišatičkách.

Ale co je nejdůležitější? Mějte na cestách oči doširoka otevřené a mějte radost z nových zážitků
a zkušeností!