Jak naložit s placentou po porodu?
Pro mnohé je tahle otázka stále jedno velké tabu. Nejedna celebrita však placentu bere jako součást toho, co si dnes mohou odvézt domů a znovu využít.
I přesto, že doba pokročila, u nás je placenta po porodu stále považována za biologický odpad.
V mnoha porodnicích se již ale můžete domluvit a placentu si na vyžádání odvézt domů.
Blahodárné účinky placenty
Placenta po celou dobu těhotenství plně vyživuje plod. Skrývá v sobě tedy spoustu živin, hormonů, vitamínů
a mnohého dalšího. Ty mohou být pro tělo prospěšné. Například v Německu či Anglii je zcela běžné vzít si svou placentu s sebou domů. Někdo si ji nechá dále zpracovat do speciálních tobolek či prášků, ze kterých čerpá všechny přidané hodnoty, jiní si placentu například zakopou na zahradě u stromu, jako symboliku štěstí a úcty. Placentu vlastně v dnešní době využívají i různí umělci či kosmetické společnosti jako složku navíc, která dokáže omladit pleť. Ve většině případů se ale jedná o zvířecí placenty.
I celebrity si nosí placentu domů
Jsou to právě známé osobnosti, které tento boom posouvají o kousek dál. Za zmínku stojí například Kourtney Kardashian, která si ze své placenty nechala udělat pilulky, pomocí níž postupně hubla. Především se uvádí, že takové pilulky by mohly snižovat riziko depresí po porodu, ale také zvýšit produkci mléka či vyrovnat železo v krvi. Podobným způsobem si nedávno nechala zpracovat svou placentu herečka Míša Tomešová či dříve herečky January Jones, Alicia Silverstone či Andrea Růžičková, která sice ještě nerodila, ale k polívce z ženské placenty se dostala při cestách po Africe a Asii. Nejsou to ale jen ženy, které placentu jakýmkoliv způsobem dále konzumují, takto například snědl placentu své ženu herec Tom Cruise.
Placenta jako chutný pokrm?
Placenta se dá připravit jako steak, smoothie, lasagne či již zmíněná polívka. Vlastně i na internetu najdete nejeden recept. Existují také firmy, které vám na zakázku vaši placentu usuší, rozdrtí a vytvoří z ní tabletky, které vám vydrží i roky. Ty pak slouží nejenom k doplnění živin a minerálů, ale také k větší energii a proti různými obtížím, jak matky, tak novorozenců. Odpůrci pojídání a zpracovávání placenty však tvrdí, že nic z toho zatím nebylo žádnou studií dokázáno a navíc, že pojídání placenty může do těla naopak zanést kde jakou infekci. Mnoho národů však placentu považuje za druhou část narozeného dítěte, proto se k ní chovají s úctou
a rádi ji pohřbívají. V některých zemích dokonce s různými předměty, jako symboliku toho, co bude dítě v budoucnu dělat.
A jak jste na tom vy? Uvažujete o zpracování vlastní placenty po porodu, nebo je vám tato myšlenka na hony vzdálená?
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)