Ryze dámský kolektiv v zaměstnání: Jak se zařídit?

Ryze dámský kolektiv v zaměstnání: Jak se zařídit?

Sedíte v kanceláři s několika ženami, ve které byste stěží pohledala nějaký ten mužský element? Jak se zařídit, abyste v ní nejenom přežila, ale i zvládla pracovat na plný výkon? Máme pro vás funkční a taktizující tipy, jak přežít v ryze ženském kolektivu a vyjít z toho s čistým štítem.


 

„Tři roky jsem dělala se samými ženami a řeknu vám rovnou, že jsem musela dát výpověď a poohlédnout se jinde, prostě jsme si s holkami neladily. Na oko všechno fungovalo, ale jakmile jedna onemocněla či si vzala volno, začal maximální hon na čarodějnici. Nikdo se s ní nebavil, dělaly se naschvály a bylo to jednoduše příšerný,“ vysvětluje Adéla. „Proto jsem se odhodlala a dala sice milé šéfce kopačky a šla jinam, do smíšeného kolektivu, kde se cítím jako ryby ve vodě. "Tvrdí to nejenom odborníci, ale po zkušenostech mnoha typu už i já. Není nad pracovní tým, kde jsou namíchány ženy s muži. Nejenom mladí, ale i starší. Je to pak mnohem pestřejší a hlavně daleko více se s těmi lidmi dá mluvit,“ vysvětluje Majka.

Proč ženy spolu hůře vycházejí?

Každá tu druhou, třetí či čtvrtí vesměs považuje za konkurenci a tak se proto chovají jako rivalky, i když to na první pohled mohou maskovat za faleš či zájem. V praxi je to tak, že když je ta jedna mimo, ostatní ženy na ní nenechají nitku suchou a pomlouvají, co se do nich vejde a vlastně se na jistou dobu spolčují proti té dotyčné. Avšak když dorazí ta, co se stala cílem klepů, a dostane volno ta třetí, situace se opakuje. Ženy neustále rozpitvávají vztahové propletence, probírají vzhled, módu i povahu a obzvlášť drby mají dvakrát v lásce.

Snažte se být neutrální

Sice si popovídejte, buďte přátelská a komunikativní, ale rozhodně se nepodílejte na klepech, které vaše kolegyně vynáší o té, co zrovna v kanclu není. Přece se nechcete snížit na jejich úroveň, když vám to vlastně tak moc vadí a leze na nervy. Proto si mimochodem zakažte i jasné a příliš konkrétní, mnohdy negativní stanoviska. Ať se vám to brzy nevrátí.

Vypněte vaši dobrosrdečnost

Jste hodná, sama byste se až rozdala a všem ráda pomůžete? Nepřehánějte to a raději tuto vlastnost smrskněte na minimum. Přece nechcete aby vás ta vychytralá, co nic nedělá a telefonuje ostošest, využívala, že zničehonic prostě nestíhá. No ještě aby stíhala, když se poflakuje na sociálních síti a práci odkládá.

Dejte na intuici

Jako žena dokážete dobře zhodnotit, co může či nemůže nepříznivé reakce vyvolat. Proto se řiďte vašim vnitřním hlasem, udržujte si mírný odstup a maximálně se věnujte práci. Když nedáte kolegyním podnět z vašeho osobního života, nebudou mít co řešit. A tak si budou maximálně něco domýšlet.