O Krétě z Kréty: Ostrov, který vás nadchne

O Krétě z Kréty: Ostrov, který vás nadchne

SEDÍM V ÚTULNÉ TAVERNĚ, POPÍJÍM VYCHLAZENÉ LATTÉ,  DOPŘÁVÁM SI MOŘSKÉ PLODY A ZA DOPROVODU TAMNÍ  HUDBY PÍŠI ČLÁNEK O BOŽSKÉM MÍSTĚ, NA KTERÉM SE PRÁVĚ NACHÁZÍM. A TÍMTO VÁS SRDEČNĚ ZVU NA KRÉTU. TADY SE VÁM PROSTĚ BUDE LÍBIT. OSTATNĚ JÁ SI TENTO OSTROV STIHLA ZAMILOVAT UŽ
ZA PÁR DNÍ. TAK POKUD VÁHÁTE, KAM VYRAZIT LETOS K MOŘI, NEVÁHEJTE. A ZKUSTE TUTO ŘECKOU OSTROVNÍ KRÁSKU.


 

„Vzhledem k tomu, že máme půjčené auto a cestujeme křížem krážem po celém ostrově, vám mohu doporučit nespočet míst, které rozhodně stojí nejenom za zmínku, ale především si přímo říkají o vaši návštěvu.
Kromě několika tipů na výlet, vám prozradím i hromadu jiných postřehů.“

Co vlastně od dovolené očekáváte?

Pokud chcete luxusní dovču se vším všudy, tak pak neváhejte a koukněte se na hotely poblíž letoviska Elouda, které charakterizují zlatavé pláže a nádherné čisté moře hrající všemi barvami. Kýžený klid najdete pro změnu v destinaci s názvem Agia Pelagia, a pokud chcete ušetřit a celkově pojmout dovolenou levně a přitom poměrně hezky, zkuste letovisko Amoudara. Na výběr však máte i z ostatních a že jich není zrovna málo.

Krétské pláže. Kam za těmi nejkrásnějšími?

Co se týká pláží, tak nemůžu jinak, než vám doporučit hned dvě. Zátoku Balos, ke které vede po silnici poměrně strastiplná cesta, avšak ve výsledku za návštěvu stojí, nebo další krásku s názvem Elafonisi, kde se dokonce můžete setkat s růžovým pískem a průzračnou, mělkou hladinou mouře. Dokonce si vysloužila přezdívku řecké Tichomoří. A já opravdu můžu potvrdit, že se jí tak neříká jen tak pro nic za nic. Fajnová je také pláž Matala. Pokud milujete palmy, vydejte se na snad jedinou palmovou pláž na Krétě jménem Vai.

Co vidět?

Mě samotnou nadchnul ostrov malomocných jménem Spinalonga, na kterém se tyčí majestátní pevnost a ve své době byl využíván jako leprosárium, kde se izolovali pacienti postižení leprou.  Kombinace nádherně průzračné vody spolu s historickým opevněním bere dech, avšak pohnutá minulost zase zaručí zvláštní pocit.

Rozhodně si neváhejte přečíst román Ostrov od Victorie Hislop, který vás zavede do vesničky Plaka a také daleko do historie na již jmenovanou Spinalongu. Tato knížka bere dech, a to zvlášť když si ji přelouskáte na místě činu.

Navštívit dále můžete Knossos, soutěsku jménem Samaria, zajet si na ostrůvek Gramvousa, Chrissi, nebo do zábavního parku. Ochutnejte také lahodnou řeckou kuchyni, mořské ryby, sýr feta, sladkou chalvu, baklavu, nebo ouzo. Ať víte, jak chutná tento kout světa.