Myslete na přírodu aneb jak žít více ekologicky?

Myslete na přírodu aneb jak žít více ekologicky?

Rádi byste žili více v kontaktu s přírodou a úplně nejlépe zcela bez zbytečné chemie, plastů
a hromadění odpadů, abyste naší planetě projevili víc než dobrou službu? 


A tak si říkáte, jde to vůbec? Myslíte si, že vy jako jedinec nemáte dostatek nástrojů a možností? Opak je pravdou. Můžete toho zvládnout víc, než byste si mysleli.

 

Když chcete být krásná bez chemie

V dobré víře na sebe patláme všemožné krémy, pleťové séra, tělové mléka, kondicionéry, které nám mají zabezpečit pleť bez jediné vrásky, slibují vyzmizíkovat celulitidu, narovnat vlasy nebo kdoví co ještě. Na druhou stranu nám ale mohou se svým obsahem chemikálií spíše škodit. I když nám to možná nepřijde, tak veškerou kosmetiku tělo vsákne a tyto látky se stanou naší součástí. A s opakovaným použitím mohou napáchat škody. Vyhněte se proto parabenům, výrobky se snažte kupovat ve skleněných lahvičkách, aby do sebe daný produkt nenasákl ftaláty, a bez sebemenších problémů se pusťte do výroby domácího mýdla spolu se sprchovým gelem. Na sprchový gel budete potřebovat mýdlový základ, esenciální a rostlinné oleje.

Pijte vodu z kohoutku

Nechce se vám tahat s PET láhvemi? Máte recht. Pokud milujete v nápoji bublinky, vsaďte na výrobník domácí sody a bez problémů popíjejte vodu z kohoutku. Kromě ušetřených peněz si oddechne také příroda.

Nakupujte tak, ať minimalizujete odpad

Dřív než daný produkt poputuje do nákupního vozíku se rozhodněte, zda ho opravdu potřebujete, nebo jen chcete. Jakmile budete mít jasno, vyhraďte si na finální pořízení dva až tři dny. Pokud budete mít nutkání k nákupu, tak není co řešit, v opačném případě jste ušetřili peněženku a také životní prostředí. V případě, že máte na výběr ze dvou produktů, vyberte ten, co má ekologický, nebo menší obal.

Choďte do knihovny a secondhandu

Jedna kniha v knihovně udělá radost hned několika z nás. Když si ji pořídíte, máte ji sice kdykoliv doma, ale akorát zapadá prachem. Máte náladu doplnit nové kousky do vašeho šatníku? Zajděte do sekáču, kde za pár korun naleznete učiněné poklady. Nikdy nevíte na co narazíte, a to vás na tom celém bude bavit.

Sdílejte vaší jízdu

Vyrážíte na služebku na opačný konec republiky a máte volné místo v autě? Zadejte vaši jízdu do aplikace Blablacar a kromě ušetřených nákladů na palivo získáte parťáka na cestu. Daný dotyčný navíc nemusí do cíle vyrazit svým autem a zamořovat vzduch.

Dejte si za cíl, že si tři měsíce nekoupíte nic nového

Samozřejmě s výjimkou potravin a nutných léčiv v případě potřeby. Vynoste oblečení, které máte ve skříni, nepotřebné vyměňte za jiné třeba na vinted.cz, neutrácejte za elektroniku a jiné zbytečnosti. Něco vám půjčí kamarádi, jiné třeba získáte na bazarech a jiných fórech. Uvidíte, že to jde a možná vás to začne i bavit. Mimo jiné ušetříte také hromadu času, který zabijíme v nákupních centrech.

Co dál?

Šetřete vodou. Sprchujte se, používejte perlátory a pákové baterie. Dětem svačinu balte do praktických dóz, nikoli do jednorázových obalů jako je alobal či obyčejný sáček. Ať už vyrážíte kamkoliv, nikdy po sebe nezanechávejte odpadky a vše si po sobě ukliďte. Na pláži, v lese, nebo v kině. Třiďte odpad svědomitě. Do plastů kromě PET láhev patří také obaly od jogurtů, uzeniny a jiných tomu podobných. Ekologická je také jízda na LPG. Kromě toho je vážně levná. Počítejte však s přestavbou v rozsahu několika tisíc.        

 

 

 

 

 

foto: pixabay.com
zdroj: lenička