Vánoce klepou na dveře: Udělejte si letos plán, ať nejste ve stresu a bez peněz!

Vánoce klepou na dveře: Udělejte si letos plán, ať nejste ve stresu a bez peněz!

Vánoce jsou tady coby dup a to znamená jediné, že je ideální čas pomýšlet na přípravy, ať pak před svátky nevypustíte duši a neprožíváte místo adventu čtyři týdny permanentního stresu. Vždyť tento kouzelný čas má být především o klidu v duši, rodinné atmosféře a pocitu, že být pospolu je stejně nejvíc.

Vykašlete se na to, že musíte trojčit, abyste zvládla napéct hromadu druhů cukroví. Nechtějte utratit celé jmění za vánoční dárky, nechtějte se zbláznit z vánočního úklidu, abyste přece jen platila za dokonalou hospodyňku. Vaše tchyně si stejně ráda najde něco, co nebude až tak úplně podle jejího soudu.


Mějte plán

Najděte si čas, na pomoc přizvěte diář a sepište si všechny náležitosti, které byste ráda do Vánoc stihla zvládnout. Rozumně také pouvažujte nad tím, zda skutečně musíte všechno dotáhnout do konce a jestli není
od věci něco vypustit a místo toho s dětmi mrknout na pohádku, nebo se vydat na obhlídku adventních trhů, či si zablbnout na kluziště. „Vánoční osvětlení s manželem na dům instalujeme už s úderem prvních listopadových dní, protože u nás musí svítit nejlépe úplně všechno. A první adventní neděli tak rozsvěcujeme nejenom adventní věnec, ale také celý exteriér našeho domu. Nedám na tuto naši tradici dopustit,“ vysvětluje Jana (39).

Stanovte si finanční strop

Ať už můžete utratit jakoukoliv částku, předem si ji jasně vymezte. Sepište si seznam dárků, které byste rádi sehnali, mrkněte se na internetu, jak se pohybují ceny a objednejte nejlépe již nyní. Protože spoléhat se pak na přesnost spedičních společností tři dny před svátky se nebude jevit jako nejlepší řešení. V případě, že začnete s dárky na poslední chvíli, vesměs se vám může stát, že díky prožívanému stresu nakoupíte víc, než jste vůbec měli v úmyslu. Z obav z nedoručení tak raději objednáte to i tamto navíc a pak zjistíte, že suma na dárky je dávno přečerpaná.  A vám tohle zjištění dvakrát na náladě nepřidá. Spoustu peněz můžete ušetřit také tím,
že se spolehnete na svou vlastní kreativitu a vsadíte na hand made dárky, co kromě originality mají navíc i duši.

Zařekněte se, že si letošní Vánoce vážně užijete

Nechtějte spěchat, honit se a ani se tzv. vycajchnovat s tím, že vaše děti dostanou samé super drahé dárky. Myslete na to, že málo je více a u nás dospělých úplně stačí báječný a kreativní nápad, než vysypat všechny úspory za jeden byť kouzelný večer. Popíjejte svařák, jděte se mrknout na rozsvícení vánočního zelenáče, zvířatům v lese přineste seno či suchý chléb a s klidem v duši si spolu s dětmi vyrobte vánoční dekorace.