Jak zařídit jídelní kout v malém bytě

Jak zařídit jídelní kout v malém bytě

Máte menší byt a neustále bojujete s prostorem? I malé místnosti lze vybavit velmi vkusně a účelně, jen je potřeba mít správný nápad. Tak se pojďme společně podívat, jak lze vyřešit stolování, kam dát jídelní stůl a jaký vůbec vybrat. 


 

Pokud si necháte kuchyň navrhnout od profesionálů, není co řešit. Ti si se zadaným úkolem nějak poradí a můžete si být jisti, že výsledek bude stát za to. Jestliže kuchyň s jídelním koutem zařizujete samostatně, můžete se od nich něco přiučit.

 

Začněte správným stolem

V malé kuchyni musíte zapomenout na kulaté varianty, pořiďte si čtvercový či obdélníkový jídelní stůl. Kulatý je totiž velmi náročný na prostor, stůl s rovnými hranami se dá navíc bez problémů přisunout ke stěně. V případě, že se u jídla celá rodina přes týden nesetkává, je to ideální příležitost, jak uspořit prostor.

Jedna osoba prý potřebuje místo o velikosti 60 × 30 cm, z čehož si snadno odvodíte, že pro čtyřčlennou rodinu stačí stůl o rozměrech 120 × 60 nebo 80 cm. Větší je opravdu zbytečný. Pakliže k vám občas chodí na oběd rodiče či děti s partnery, uvažujte o rozkládací variantě.

 

Místo židlí zkuste lavici

Taková průměrná jídelní židle je široká 45 cm, navíc musíte počítat ještě s prostorem mezi židlemi, aby se s nimi dalo pohodlně manipulovat. Na jednu se tedy uvádí cca 60 cm. Když si ale místo židlí pořídíte lavici, usadíte do stejného prostoru více lidí. V posledních letech jsou v módě zejména rohové lavice. U variant s úložným prostorem navíc získáte bonus, který se v malém bytě vždycky hodí.

 

Možná žádný stůl vůbec nepotřebujete

A víte co? Ono se dá žít i bez jídelního koutu. Jídelní sety už dávnou nejsou nezbytnou výbavou každé domácnosti. Najíst se můžete u barového pultu, stačí k němu zakoupit patřičné židličky. Jíst se dá také u ostrůvku uprostřed kuchyně. Musíte s tím ovšem počítat už při jeho realizaci, abyste si vytvořili místo na nohy.

Stále si nejste jistí, jak vyřešit jídelní kout ve vašem bytě? Podívejte se do e-shopu Nábytek-Elegance.cz, třeba vás tamní sortiment inspiruje. Nebo se obraťte na bytové designéry. Jejich rady sice budou něco stát, ovšem investovat do nich se vyplatí. Byt zařizujete na dlouhé roky.