Staré křivdy, zášť, zloba či snad nenávist: A co takhle odpustit?

Staré křivdy, zášť, zloba či snad nenávist: A co takhle odpustit?

Vánoční svátky se blíží a s nimi také kvanta rodinných setkání, které bohužel pro nás nemusí být vždycky klidné a plné pohody. Vánoční punč může druhým rozvázat jazyk a tak se mnohdy v tento kouzelný čas řeší to, co bylo kdysi. Proč se derou tyto staré záležitosti pořád na povrch? To zřejmě proto, že to zúčastněné osoby nemají v sobě  a mezi sebou zcela vyřešené.


 

Říkáte si, že po letech bude míra křivd tak nějak o něco nižší, že ostatní prostě zapomenou a bude klid? I když by se měly svátky nést na vlně klidu, tak stres dělá své. A jakmile přijde na řadu jen nepatrná, a na první pohled nevinná připomínka, je v tu chvíli oheň na střeše.

 

Myšlenky na pomstu nejsou řešení

V hlavě si plánujete pomstychtivý plán, dané osobě ze srdce přejete jen to nejhorší a jen pouhá myšlenka na dotyčného vás naplňuje nenávistnými emocemi, které zintenzivňují plán vaší odplaty? Možná si myslíte, že konečně přijde čas, abyste bolest i negaci viníkovi předali, a že teprve pak se vám uleví. Takhle to v životě ale nechodí. Pokud se pořád v myšlenkách k tomuto tématu vracíte, přemítáte o něm a říkáte si, proč se to stalo právě vám, nikdy zub času nepomůže tomu, že vy byste prostě zapomněla. Negativní emoce s tím související vám to prostě neumožní a omezit kontakt sice ztiší aktuální zlost, ale to je tak asi všechno. Jakmile se ale jednou sejdete tváří v tvář, všechno najednou bude zpátky. Člověk by si myslel, že čas umožní mezi vámi spálit mosty, ale to by bylo až moc snadné. Tento očisťující proces naší duše musíme zahájit my sami.

 

Když odpustím, budu ta slabá právě já? To nikdy!

Odpuštění nikdy neklasifikuje slabost toho, kdo tak činí. Pro takového člověka je to ale to nejlepší, co pro sebe a svoji duši může udělat. Nejde ani tak o to, že nad tím, co se stalo, prostě mávnete rukou a druhému omluvíte jeho nekalé jednání vašim směrem. Vy se osvobodíte od toho, aby vám tato dávná událost ztrpčovala přítomnost a snad ovlivňovala blízkou budoucnost. Konečně budete moci své myšlenkové pochody nasměrovat správným směrem, usměrnit tok životní energie pro věci, které mají pro vás bohatý význam. Najednou stopnete přehrabování se ve věcech dávno minulých, pochopíte totiž, že to, co se stalo kdysi, nejde vzít zpátky, ani zvrátit. S tímto procesem duševního detoxu souvisí také očištění od proher a zklamání, které jste si na sebe naložili sami.

 

Jak efektivně odpustit?

Nedaří se vám posunout se z bodu A do bodu B v rámci odpuštění? Neváhejte vyhledat pomocnou berličkou prostřednictvím specialisty na duši. S psychologem najdete správnou cestu. Napište tomu dotyčnému dopis, který mu ale nikdy nepřijde, a ten pak skončí v krbu. Jasně formulujte to, co se vás nejvíc dotklo, co vás bolelo a co přesně vás zranilo. Vám se uleví ve všech směrech. Odpuštění je proces, a ten nějaký čas zabere. Dejte sobě čas. Slzy, bolest, prohry i výhry k životu tak nějak patří. Vinit se pořád z toho, co se vám nepodařilo, ale smysl postrádá.