Vánoce jsou plné dobrot. Jak mlsat a nepřibrat?

Vánoce jsou plné dobrot. Jak mlsat a nepřibrat?

Bramborový salát, křupavé kapří řízečky, slaďoučký vaječný likér, cukroví vonící po vanilce, skořice či hřebíčku, kačena nebo krůta na Štěpána a horda dalších laskomin, co vám nedají spát. Tláskání všeho dohromady se ponese při nejmenším až do nového roku. J


Bramborový salát, křupavé kapří řízečky, slaďoučký vaječný likér, cukroví vonící po vanilce, skořice či hřebíčku, kačena nebo krůta na Štěpána a horda dalších laskomin, co vám nedají spát. Tláskání všeho dohromady se ponese při nejmenším až do nového roku. Jak tedy mlsat a přitom nepřibrat kdoví kolik, nebo snad vůbec?

Pozor na pitný režim

Co se týká doplňování tekutin, tak vždy sáhněte především po neslazených nápojích. Za prvé zaženete vlčí hlad, získáte více energie a hlavně si ušetříte hromadu kalorií. Sladké, barevné limonády jsou totiž zdrojem přibírání na váze. A když k tomu všemu pak připočtete tvrdý alkohol, víno, pivo pro lepší trávení a další sladké likéry, tak se dostanete k překvapivé kalorické bombě. Máte chuť si dopřát trochu toho alkoholu? Vsaďte na dietní vinný střik. Minerálku smíchejte s bílým vínem a popíjejte. Kofole a červenému vínku se raději vyhněte.

Jezte pravidelně a racionálně

Snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře. Tento stravovací plán vám přijde vhod. Nezapomínejte na kvalitní příjem sacharidů a také bílkovin. Místo přeslazeného müsli si naservírujte vaječnou omeletu se zeleninou, celozrnný chléb a třeba earl grey s kapkou citrónu bez hordy cukru. Skvěle se zasytíte, vzdáte se cukru a hlavně nebudete mít později divoké chutě na zpráskání celého tácku babiččina cukroví.

Něco za něco a všeho s mírou

Když se vzdáte sladkého pití a alkoholu, můžete si dopřát nějaký ten chlebíček, nebo třeba zákusek po kávě. Místo majonéz používejte jogurt, místo smažení pečte v troubě na pečícím papíře, tučnější vysočinu vyměňte za kvalitní šunku od kosti a jednohubky dotáhněte v dokonalost díky svěží zelenině. Jsou to sice maličkosti, ale ve výsledku zjistíte, že díky tomu zkrotíte příjem kalorií na únosnou míru.

Sladkosti mlsejte do poledne

Není nad to koukat na pohádku a chroupat tlapky, vosí hnízda, linecké, nebo třeba kakaové rohlíčky naplněné krémem a máčené v čokoládě. Tyto hříchy si ale ponechejte na ranní či nejpozději dopolední hodinu. Po obědě preferujte spíše ovoce. A co třeba to exotické, které se na slavnostním stole fantasticky vyjímá? Navíc takové zralé mango chutná jako ten nejbáječnější zákusek.

Co dál?

Jděte se každý večer alespoň projít. Pokud míříte na lyže, můžete mlsat téměř cokoliv. Když je výdej, může být i příjem. Každý pohyb k dobru se počítá. Co takhle si jít zabruslit na kluziště? Mezi svátky až do nového roku konzumujte lehce upravené pokrmy. Nejlépe na páře, lehce stravitelné ryby, nebo ty varianty, co vám uklidní rozcuchané trávení. Omezte také sladké pečivo jako jsou loupáky, vánočky, nebo chutnou štolu. Když už, tak si je namažte jemně kvalitním margarínem místo čokoládových pomazánek, jež jsou plné ztužených tuků. pixabay.com