5 antistresových tipů pro dokonalou ženu

5 antistresových tipů pro dokonalou ženu


Ženy mají daleko vyšší práh bolesti než muži, a také jsou k sobě daleko tvrdší – to víme už dlouho. Příliš se ale nemluví o tom mentálním prahu bolesti, přesněji řečeno o stresových situacích, jimiž jsme, my ženy, vystavovány daleko intenzivněji než „pánové tvorstva - muži“ Každá z nás to zná víc než důvěrně – neustálý kolotoč práce – domácnost – rodina – manželství – děti a tak dále... Jedinou rovnicí, která nám z tohoto galimatiáše vyplývá je to, že pokud se chceme vyhnout neurotickému tiku v obličeji, totální apatii nebo naopak hysterickým záchvatům, musíme mít dokonalou antistresovou strategii.

Utečte!

Pokud už v samotném oku stresového tornáda rotujete, pak je nejlepší radou sbalit kufry a odjet od toho všeho někam daleko – pokud možno k moři, na hory, zkrátka za hranice, nebo alespoň tam, kde se cítíte nejlépe a ono místo vám dá zapomenout na všední problémy. Jinak prostě nemáte šanci! A teď už oněch 5 slíbených strategických cest pro případ setkání se strašákem jménem stres. Týká se to především žen, ocitajících se na prahu normální všední pohody a jakéhosi „náběhu“ na stres anebo těch hrdinek, které s příchodem každodenního stresu počítají v blízké budoucnosti – například v nové, náročnější práci, v těhotenství, očekávaje příchod potomka, v roli snoubenky se strachem z blížícího se manželství s mužem vašich snů a samozřejmě celou jeho rodinou apod...

1) Nehrajte si na dušené hovězí

Ano, je to tak. Pakliže v sobě budete stres anebo už jen pouhý strach z něj dusit v sobě, bude to jen horší až se nakonec neubráníte a v tu nejméně vhodnou chvíli prostě nekontrolovaně vybouchnete. Dokud jsou vaše starosti a vnitřní neklid pouhými nevinnými zárodky, které vás uvnitř nahlodávají, vyhledejte kamarádku, životního guru, maminku, homosexuálního kamaráda, zkrátka kohokoliv, kdo vás vyslechne a podpoří. 

2) Zahoďte image superženy

Zdravé sebevědomí je stejně tak důležité, jako je nebezpečné, když své síly přeceníte. Ve chvíli, kdy hrozí stresová paralela, klidně vytáhněte tužku a papír a po vzoru prvňáčků si sepište úkoly a povinnosti, které během padají na vaši hlavu. Poté seznam přepište na čistý papír, kde jednotlivé úkony seřaďte podle důležitosti. To, co už máte splněné škrtněte. Položky na posledních 5ti místech následně dobře zvažte – mějte se trochu sobecky ráda a pokud to jen trochu jde, škrtněte je také a přesuňte je na jiného člena rodiny nebo kolegu.

3) Doping povolen

Ať už v práci nebo doma na mateřské, vždycky se vyplatí, trochu si v duchu nebo i písemně, rozplánovat časově denní program povinností tak, abyste si každou hodinu a půl nebo vždy alespoň po 2 hodinách dali menší přestávku. Nezdá se to, ale zpočátku bude náročné, dodržovat tyto pauzičky, přičemž jedna musí být velká. Na sklonku nebo v prostředku dne odložte tužky, myši, pleny, účtenky atd. a běžte ven! Je nutné dostat tělo do pohybu za účasti čerstvého vzduchu (takže zapomeňte na podvádění typu – cigareta na balkóně). Hezky ven a procházet se alespoň 20 minut.

4) Dýchání nejen pro těhule

Dýchejte zhluboka anebo si ideálně nastudujte nějaké dechové harmonizační cvičení. Tyto dýchací fígle srazí vnitřní napětí až o polovinu –a to je dokázáno i vědecky! Jednoduché a účinné je například toto cvičení: narovnejte záda, nechte ramena volně svislá, zavřete oči.Pak se z hluboka nadechujte nosem a vydechujte ústy.

5) Zamilujte si své drobné nedostatky... pianko

Říká se, že muži na ženách milují právě ty drobné chybičky, tak proč byste je nemohli milovat i vy sami na sobě? Vždyť nemusí být všechno tip ťop – perfekcionistky bývají protivné celému světu a většinou mají přehnané puntičkářky nakročeno k pravidelným návštěvám psychiatra. Že nemáte nejčistší okna, dítě šlo pozdě do postele a všechno není vyžehlené-no a co?

 

 

 

 

 

Text: Alice Procházková