Zimní jídelníček: Na co se zaměřit?

Zimní jídelníček: Na co se zaměřit?

Máte divoké chutě na sladké i slané, a tak do sebe házíte jedno za druhým? Neváhejte tyto protichůdné chutě zkrotit tím, že začněte jíst nejenom pravidelně, ale také racionálně. Ušijte si jídelníček na míru podle aktuálně panujícího ročního období. Na čem si tedy v


Máte divoké chutě na sladké i slané, a tak do sebe házíte jedno za druhým? Neváhejte tyto protichůdné chutě zkrotit tím, že začněte jíst nejenom pravidelně, ale také racionálně. Ušijte si jídelníček na míru podle aktuálně panujícího ročního období. Na čem si tedy v zimě pochutnat?

Dopřejte si celozrnný chléb s nakrájeným avokádem. Uvidíte, že se do této symfonie chutí zamilujete!

Jezte opravdu pravidelně

Proč? Organismus potřebuje mnohem více energie na to, aby udržel ideální tělesnou teplotu, což v mrazivém počasí není zrovna snadný úkol. Pokud tedy nebudete jíst vyváženě, budete se mnohem častěji potýkat s divokou chutí na všechno možné i nemožné. A přitom stačí tak málo. Snídat, obědvat, večeřet a navíc do toho všeho zasadit svačiny. Večer tak konečně nesníte vše, co máte v lednici a spíži.

Jak získat v zimě energii?

Neopomínejte ani na pitný režim. V zimě nepociťujeme tolik žízeň jako v létě, proto mějte při ruce termosku s teplým nápojem. Energií vás nabije například horké maté, nebo nečaj lapacho. Zkuste něco nového a rozlučte se jednou provždy s energy drinky, které jsou plné cukru, barviv, sladidel a jiných zbytečností. Pociťujete útlum, klíží se vám zraky a nic se vám nechce? Místo čokolády vsaďte na skořápkové plody. Lískáče, pistácie, či para ořechy vás nadopují zdravými tuky a navíc získáte zpátky schopnost soustředit se. Milujete zdravé tyčinky? Pak si je připravte doma za pomoci medu, sušeného ovoce, ořechů a semínek všeho druhu. Budete si mlaskat.

Zdravé tuky jsou vašim spojencem

Vyhýbáte se tukům jako čert kříže? Ty nezdravé jsou nám akorát na nadbytečná kila, zato ty zdravé nás nejenom udrží v kondici, ale dokonce si poradí s redukcí hmotnosti. Základním předpokladem však je vybrat si správně a konzumovat ty, co za to opravdu stojí. Zamilujte si proto libové maso, mořské ryby, ořechy, avokádo, zobejte semínka, olivy a zeleninový salát si zakápněte olivovým olejem.

Polévky

Zasytí, jsou hotové raz dva, doplňují tekutiny a především zahřejí organismus. Naordinujte si pórkový krém, kuřecí vývar, italskou tomatovou, odlehčenou koprovou s mlékem namísto smetany a natvrdo uvařeným vejcem. Navíc jsou vážně levnou alternativou teplé večeře.