Proč je větrání důležité? Jak správně větrat, abyste se vyhnuli plísním a špatnému vzduchu

Proč je větrání důležité? Jak správně větrat, abyste se vyhnuli plísním a špatnému vzduchu

Při výběru oken se lidé obvykle zaměřují výhradně na jejich akusticko-tepelné izolační vlastnosti. Ty jsou samozřejmě opravdu důležitým faktorem a základním indikátorem správné funkčnosti oken. Je ale dobré vědět, že s výměnou oken je obvykle spojená i změna chování samotných uživatelů = obyvatel. Jak často je dobré s konkrétními typy oken větrat? A je nutné větrat
 i v zimě?


Nová okna výborně izolují

Větrat je důležité ve všech prostorách, ať už jsou osazeny plastovými, hliníkovými, nebo dřevěnými okny. Nedá se říci, že některá, např. plastová, izolují více. Všechna moderní a kvalitní okna izolují výborně a jejich izolační vlastnosti jsou násobně lepší, než byly vlastnosti původních oken. Po pořízení nových oken, případně nastěhování do nových prostor, je vhodné si pořídit vlhkoměr, který vám ukáže, jak vysoká je vlhkost v dané místnosti. Podle této hodnoty je později dobré se při větrání řídit.

 

Jaká je ideální teplota a vlhkost vzduchu?

Obecně je vhodné celoročně udržovat míru vlhkosti okolo 40-50 %. K tomu přispívá konzistentní teplota, ideálně by se měla pohybovat mezi 20-21 °C. Větrejte nejlépe několikrát denně. Člověk při dýchání vyloučí velké množství vodních par, které se podílí na vlhkosti v místnosti. Např. dvě spící osoby vydýchají za noc
1 až 1,5 l vody. K vyšší vlhkosti přispívají i květiny anebo obvyklé domácí činnosti - vaření, praní, sušení prádla, či sprchování. Všechna tato vlhkost je sice krátkodobě stabilizována zdmi, v dlouhodobějším časovém horizontu je však nutné uvedené množství vodní páry odvádět např. zmíněným větráním. V opačném případě hrozí kromě tzv. rosení skel i nebezpečí kondenzace na obvodových stěnách, a to zejména v rozích a hůře větratelných koutech, nadpraží oken apod. Tento stav může vést, při dlouhodobých hodnotách vlhkosti vyšších než 50 %, až k tvorbě hygienicky nežádoucích plísní.

Nevětrejte polovičatě

TZV. KOMÍNOVÝ EFEKT

Je nejúčinnějším způsobem větrání ve vyšších objektech. Umožňuje efektivní a rychlou výměnu vydýchaného vzduchu, který putuje ven otevřenými okny v horním patře, zatímco čerstvý vzduch přichází spodními dveřmi nebo okny.

 

Přesnou dobu větrání nelze určit. Nelze jednoduše říci, za jak dlouho se vlhkost z každé místnosti odvětrá. Nejúčinnějším a nejekonomičtějším způsobem větrání je větrání nárazové. Při úplném otevření okna se vzduch v místnosti vymění obvykle za 5 - 10 minut. Takové větrání provádějte několikrát za den, v závislosti na pobytu osob v místnosti a vnitřní teplotě. Je prokázáno, že čím rychleji a intenzivněji se vzduch vymění, tím menší tepelné ztráty vzniknou. Proto není vhodné větrání v zimě zajišťovat pomocí mikroventilace, protože by došlo pouze k úniku tepla z místnosti bez efektu intenzivní výměny vzduchu. Základem správného větrání je tedy okna otevřít dokořán, nepoužívat pouze ventilační polohu či mikroventilaci.

V případě patrových domů je ideální otevřít okna v přízemí i nahoře (například střešní okna). Vytvoří se tzv. komínový efekt, kdy těžký vydýchaný vzduch odejde vrchem a nahradí jej čerstvý vzduch z oken či dveří v přízemí.

Více větrejte v místnostech, kde je větší „provoz“ a kde dochází k častějšímu srážení vzduchu, jako je kuchyň,
či koupelna. Nezapomínejte využívat digestoř a ventilátor.

 

Myslete na zdraví svoje i svého bytu

Výměna vzduchu je důležitá nejen pro udržení dobrého stavu nemovitosti, ale také z hlediska zdravotního. V důsledku zvýšené vlhkosti se můžete v bytě začít potýkat s plísněmi, kterých je obtížné se později zbavit
a které mohou způsobit nejen degradaci stavebních materiálů, ale také astma a alergie. Stejně tak přílišná koncentrace oxidu uhličitého v místnosti má neblahé důsledky. Špatný, vydýchaný vzduch zhoršuje spánek, snižuje energii a podporuje malátnost.

Dbejte proto na správnou techniku větrání. S moderními a fungujícími okny není problém otevřít je dokořán. Navíc kvalitní okna, ideálně od tradičních českých a prověřených výrobců, zvýší kvalitu vašeho bydlení, případně zvýší i finanční hodnotu vašeho bydlení. Inspirujte se širokou nabídkou oken u firmy PKS okna. Ve výrobě plastových i dřevěných oken patří mezi českou špičku a ochotně vám s výběrem vašich nových oken poradí.