Naše Dominika a její putování na sever

Naše Dominika a její putování na sever


Cesta na sever 3/4

Týden stopování Evropou za námi a Kodaň před námi. I tímto heslem jsme se při stopování drželi. Byli jsme
v půlce naší cesty stopem na sever a podařilo se nám zatím “ujet” přes 700 kilometrů.

Do Kodaně nás vzala ještě Ulrika a hekticky se s námi rozloučila u vlakového nádraží. Bylo dopoledne a my měli celý den na to, abychom prozkoumali první skandinávské město. Batohy jsme tedy ponechali v úschovně
a vyrazili za krásami tohoto dánského klenotu.

Hodně jsem se na Kodaň těšila, protože jak je známo, jeho obyvatelky doslova žijí módou, kterou já zbožňuji. Severský minimalismus, neokoukané značky a hlavně styl na každém čtverečním metru! Jako však správná cestovatelka jsem bohužel musela zahodit sukně a trendy svršky, protože jinak bych těch 12 kg  do batohu prostě nezabalila. Oko nezůstalo suché, ale hřála mě myšlenka, že o tom budu moci alespoň napsat.

Rozhodně neuděláte v Kodani chybu, když si zaplatíte výletní lodičku a projedete se na ní různými kanály
s patřičným cizojazyčným doprovodem. Uvidíte nejen slavnou operu, ale také nejznámější sochu pohádkové postavy Dánska, kterou není nikdo jiný než malá mořská víla od H. CH. Andersena. 

Pokud hledáte něco originálnějšího stačí zajít Christianie. Najdete ji u velkého jezera a asi na první pohled zaujme svojí barevností. Tato mini vesnička v centru města byla v šedesátých letech obydlena tzv. květinovými dětmi, které si ji pak samy prohlásily za autonomní svobodný stát Christiania. Dnes tu seženete třeba hašiš nebo marihuanu, kterou Vám prodají v diskrétních stáncích chlapíci v kuklách. A pokud drogám neholdujete přesně jako já, stejně zažijete obrovský zážitek z tohoto podmanivého místa plného radosti, barevnosti, pěkných šátků a krásných korálků, které prodávají snad na každém metru.

 

  

Překvapil mě také fakt, že v Kodani někteří lidé bez domova chodí s rukavicemi na rukou a s pytli na odpadky. Stalo se nám i několikrát v Christianii, že se nás tu a tam nějaký bezdomovec zeptal, zda budeme danou věc ještě pít či jíst, že by si jinak ten obal vzal. V Dánsku to totiž funguje tak, že si zde mohou tito lidé takto přivydělat díky sběru odpadu. Takže na ulici rozhodně jen tak nenajdete poházené lahve, papírky či plastové obaly. Tomu říkám systém!

Náš pobyt zpříjemnil také náš couchsurfer Ali, který nás na tři dny v Kodani hostil. Je zde poměrně těžké najít ubytování, takže jsme byli opravdu rádi, když nám ho přislíbil, a dokonce mu nevadilo, že jsme dorazili neplánovaně až o den déle. Náš čas však v Kodani vypršel a my se museli opět posunout dále k severu.

 

A pokračování příště!

Vaše Dominika :-)