Cvičte s námi každé ráno pozdrav slunci

Cvičte s námi každé ráno pozdrav slunci

Jóga je ideální cvičení na jaro a léto: začněte rána pozdravem slunci

Pokud hledáte, se kterým cvičením začít, jakmile se oteplí, vyzkoušejte jógu. Nebude vám při ní vedro a její blahodárné účinky ucítíte téměř hned, na těle i na duši.


Vědecké studie prokázaly, že už po několika málo lekcích na sobě začnou lidé cvičící jógu pozorovat pozitivní změny a zaznamenají i úbytek váhy. Tímto druhem cvičení se totiž zrychlí metabolismus a přitom se udržuje hladina cukru v krvi. Jóga má okamžitý pozitivní vliv na genovou expresi imunitních buněk, což v laickém překladu znamená, že posiluje obranyschopnost těla.

Cvičení jógy pomáhá udržovat dobrý zdravotní stav, zvyšuje fyzickou kondici, pomáhá s bolestmi zad, zklidňuje nervový systém, rozvíjí rovnováhu a koordinaci pohybů a hlavně – odbourává stres. 

Podle odborníků nejvíce lidí začne s jógou právě kvůli bolesti zad. „Cvičení jógy prokazatelně přináší úlevu od bolesti. Pravidelné a správné provádění cviků zcela změní vadné držení těla, které může být jednou z mnoha příčin zdravotních problémů. Každá hodina cvičení je velice brzy znát,“ poukazuje na výhodu tohoto cvičení Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, který je u nás jednou z nejstarších organizací
v oblasti fitness vzdělávání a pořádá také velmi oblíbené rekvalifikační kurzy a workshopy jógy, na nichž vyučují špičkoví lektoři.

 

Dýchání, které dokáže zázraky

Jóga je navíc vhodná téměř pro kohokoliv a dá se cvičit v podstatě kdekoliv, protože na ni nepotřebujete žádné speciální nářadí ani prostory. „Je prokázáno, že lidé bez jakýchkoliv zkušeností v ní udělají pokrok doslova během první hodiny. A zvládnou ji i lidé se zdravotními problémy. Jóga nemusí být složitá a není jen o provádění cviků, ale především o správném dýchání. Nejzásadnější je jógový plný dech, kdy stahujeme a zpevňujeme svaly, což je skvělá věc pro hluboký stabilizační systém, který bývá mnohdy opomíjen,“ dodává Jana Havrdová.

To potvrzuje i indický lektor Ziyad Mullappally Kolappuram s tím, že tyto hluboké výdechy považují mistři jógy za očistné. Díky nim se prý naše tělo dokáže zbavit nežádoucích toxinů a dobře prováděnými nádechy zase zvyšujeme potřebné množství kyslíku. „Krátké ozdravné brániční cvičení si můžete dopřát kdykoliv – v autě, tramvaji i na židli u počítače.“

 

Začněte den Pozdravem slunci

Ideální je nastartovat si hezky den, ráno si trochu přivstat a udělat si třeba nejznámější jógový cvik Pozdrav slunci. Ten trvá jen chvilinku, pomůže vám protáhnout celé tělo a hlavně jej můžete dělat kdekoliv – na chalupě, v hotelovém pokoji nebo u bazénu. Zde je návod, jak na něj, krok za krokem:

 1. Spojte dlaně před hrudníkem. Soustřeďte se na svůj dech a zklidněte mysl.


 2. S dlouhým hlubokým nádechem zvedněte paže vzhůru a protáhněte přední stranu trupu.


 3. S výdechem přejděte přes rovná záda do předklonu. Cítíte, jak protahujete celou zadní stranu těla
  od achilovek, lýtek, stehen až po zádové svalstvo.


 4. S nádechem odkročte pravou nohou co nejvíce vzad, zadržte dech a s výdechem dejte dozadu i druhou nohu.


 5. Nohy jsou u sebe na šířku pánve, pažemi se zapíráte na úrovni ramen a na chvíli zadržte dech.
  Vaše tělo je zpevněné.


 6. Tělo držte pořád v jedné přímce a s dlouhým výdechem se spusťte na zem.

 7. Boky se zapřete o zem a s nádechem přejděte do pozice kobry, kdy se zvedáte nahoru na opřených rukou. Pozor na ramena – nezvedají se! Vydechněte a vraťte se zpět do lehu na zemi.


 8. Přejděte do pozice psa – zvednete se na rukou nahoru do obráceného mostu, nohy jsou rovněž
  v protažení a váhu přenesete co nejvíce na paty. Několikrát prodechněte.

 9. S nádechem vykročte pravou nohou vpřed mezi ruce. S výdechem přisuňte i levou nohu a propněte kolena. Dostáváte se do hlubokého předklonu, vyvěste trup, kolena jsou propnutá.

 10. Obratel po obratli se pomalu zvedněte nahoru do vzpažení, spojte dlaně nad hlavou.
  S výdechem přeneste spojené dlaně zpět na střed hrudníku a zklidněte svou mysl.


   

Chcete se stát instruktorem (nejen) jógy:

Vzdělávací program FISAF.cz s akreditací MŠMT ČR nabízí 8 rekvalifikací – instruktor jógy, aerobiku, bodystylingu, zdravotní tělesné výchovy, základních pohybových aktivit dětí a mládeže, pilates, fitness a trenér sportovního aerobiku II. třídy. Po jejich absolvování získáte osvědčení k vystavení živnostenského listu nebo
ke Zkoušce z profesní kvalifikace. Škola má tradici již od roku 1997 a získat zde můžete i mezinárodní diplom. Více na www.fisaf.cz

 

Zdroj: www.fisaf.cz a www.lanterna.cz