5 nejbláznivějších velikonočních tradic ze světa

5 nejbláznivějších velikonočních tradic ze světa

Každá země slaví velikonoční svátky jinak. Nad některými zvyky budete vrtět hlavou, jiné jsou úsměvné. Nechali byste se dobrovolně ukřižovat? To raději české vyšlehání. Ať už dodržujte zvyky nebo ne, podle kalendáře na nás již dýchá jaro, tak proč si ho nezpříjemnit i několika velikonočními tipy.


Velikonoce, které připomínají zmrtvýchvstání ukřižovaného Ježíše Krista, nemají v moderní době takovou oblibu, jako Vánoce a to i přes to, že patří k nejdůležitějším náboženským svátkům v roce. Pro víceméně ateistické Česko tyto svátky spíše symbolizují příchod jara, období plodnosti a pučící přírody. Sváteční období spojujeme s tradičními zvyky, jakými jsou malování vajíček, pečení beránka nebo mazance. Ráno na Velikonoční pondělí chodí muži a chlapci od domu k domu hodovat. Při recitaci básní šlehají ženy a dívky pomlázkou, která symbolizuje plodnost. Ti menší si vykoledují barevná vajíčka a sladkosti. Pro ty starší je pak připravena
i sklenka alkoholu. 

 

Jak to mají o Velikonocích ve světě

 1. Asi nejabsurdnějším zvykem, který běžně praktikují na Filipínách, je přibití na kříž po vzoru Ježíše Krista. Tento počin slouží jako pokání a odpuštění pro ty, kteří zhřešili. Lidé si nechávají zatloukat hřebíky do dlaní a snášejí bičování řemeny. Vzhledem k tomu, že tato tradice má hluboké kořeny, asi to funguje. Doma to ale nezkoušejte!

 

 1. V Německu mají o dost úsměvnější zvyk. Majitel domu se pokouší vejcem přehodit střechu, zatímco jiný člen rodiny z druhé strany chytá. Pokud se mu to povede, má vyhráno.
  Dům bude ušetřen od hromů a blesků.

 

 1. Co ale můžete vyzkoušet, je chorvatský zvyk, tzv. tuckanje. Tento zvyk nebo spíše hra spočívá v tom,
  že si ťukáte vajíčky tak dlouho, dokud jedno z nich nepraskne. Tomu, komu zůstane skořápka celá nebo nejméně poškozená, vyhrává. Pro romantické duše pak doporučujeme vyzkoušet zvyk, kdy se dívky koupají ve fialkách.

 

 1. O maďarských Velikonocích musí nejednu ženu bolet hlava. Nejdříve jsou ženy a dívky polity vodou, aby byly plodné, pak na ně muži ještě stříkají voňavky a parfémy.

 

 1. V Anglii byste kraslice hledali jen stěží. Na každém kroku jsou však k dostání čokoládová vajíčka. Zatímco v Čechách dává vajíčka slepička, v Anglii zajíc! Malé děti věří, že vajíčka nosí ušatec a schovává je různě po domě a zahradě. Tento zvyk se pomalu zabydluje i u nás. Jakému dítěti by se nelíbilo, hledat další schované sladkosti? 

 

Nutno podotknout, že některé státy kroutí hlavou i nad našimi zvyky. Šlehání berou jako gesto násilí na ženách a odsuzují ho. Proto by se hlavně muži měli řídit heslem, že nic se nemá přehánět a šlehat pouze symbolicky. Pokud se na blížící svátky těšíte a chcete nasát trochu velikonoční atmosféru, vyzkoušejte jeden z tipů.

 

 • Tip pro příjemné odpoledne
  Poslední týden v březnu a první týden v dubnu si můžete vychutnat velikonoční menu Cappuccino s lineckým vajíčkem za zvýhodněnou cenu ve všech kavárnách Costa Coffee.

  

 

 • Tip na Zelený čtvrtek
  Tradice by se měly dodržovat. Nezapomeňte si proto dát ve čtvrtek něco zeleného. Třeba zelené smoothie s názvem Vitální v Costa Coffee. Zelený koktejl vašemu tělu prospěje po všech stránkách.
  Pro zjemnění zeleninové chuti brokolice, špenátu a celeru je v koktejlu i banán, ananas a hruškový džus Pure.

 

 • Tip na víkend
  Jaro je tu a příroda vás volá. Energii načerpáte i z procházky v přírodě. Při té příležitosti můžete natrhat různé rostlinky, jako žebříček, čtyřlístek nebo jinak zajímavě tvarované lístky, které pak využijete
  při batice vajíček.