Jak vychovat a zároveň nerozmazlit svou ratolest

Jak vychovat a zároveň nerozmazlit svou ratolest

Každý, kdo má nebo bude mít děti, se určitě pozastavuje nad tím, kde že je ta hranice, kdy dítě rozmazluje nebo jej naopak o něco ochuzuje. Jak platí u všeho, i v tomto případě je nutné si říct, že všeho moc škodí a ideál je někde uprostřed. Podíváme se, jak dítěti zdravě dopřávat, aniž by se narušil jeho charakter.


Naučte je hospodařit

Názory na kapesné pro dítě jsou rozporuplné, ale když se kapesné dává v menší míře, může to být naopak
ku prospěchu. Dítě se naučí šetřit a vážit si peněz. Když bude chtít nějakou extra věc, bude si jí muset zasloužit.

Možností je spousta může například pomoci s nádobím, zamést nebo utřít prach. Tak se naučí, že peníze mají svou hodnotu. Navíc je tu menší riziko, že vám bude ratolest dělat ostudu v obchodních domech a snažit
se vydobýt si koupi nové věci křikem.

Neobklopujte dítě konzumem

Od malička dítě dostává plno hraček, které ani nevyužije. Znáte to, když se sejde u příležitosti nějaké oslavy celá rodina s dárky typu: „princezna z poslední pohádky v kinech“ nebo „další auto do sbírky“. Domluvte se proto pro jistotu předem s příbuznými, co kdo koupí. Měly by převažovat hračky rozvíjející přirozený intelekt nebo kvalitní věci do školy jako například zdravá láhev, školní batohy a tašky pro prvňáčky či logopedické pomůcky.

 

 

Mluvte s ním

Hovořte s ním o svých hodnotách, snech a zálibách. Odpovídejte na všechny jeho zvídavé otázky a snažte se na něj nebýt nepříjemní, i když jste třeba unaveni z práce. Představte si stejnou situaci – nastupujete do nové práce a většina věcí je pro vás neznámých a nových.

Právě tehdy i u vás situace, kdy se na všechno musíte ptát svých už tak dost zaneprázdněných kolegů. I vám je v tento okamžik jistě také nepříjemné je s tímto otravovat, a přesně tak je to i s vaším potomkem. Důležité je uvědomit si, že děti jsou na rozdíl od nás na světě krátce a pohání je přirozená kterou je třeba budovat správným směrem, nikoli ji potlačovat.