Začínáte plánovat dovolenou? Nechte letos moře mořem a vydejte se po neodolatelné skotské krajině

Začínáte plánovat dovolenou? Nechte letos moře mořem a vydejte se po neodolatelné skotské krajině

Nejlepší malá země na světě! To je slogan, který vás uvítá na skotském letišti v Edinburghu
a nelze jinak než s ním souhlasit. Skotsko je obdarované nádhernou přírodou, srdečnými lidmi
a nekompromisně nejlepší whisky. Určitě je to krajina, kam se alespoň jednou za život musíte jet podívat a rozhodně byste při této návštěvě neměli minout palírnu pravé skotské.
Třeba té v údolí Speyside, kde pálí whisky také pro Johnnieho Walkera.


K návštěvě Skotska se díky mírnému podnebí hodí kterékoli roční období. To jarní je úžasné svou čerstvou barevností, v létě pak oceníte především skutečnost, že ve Skotsku vás nečekají žádná nesnesitelná vedra.  Krom toho jsou v těchto měsících otevřeny brány všech tajuplných památek a také palíren, které by byl přímo hřích nenavštívit.


Přírodní krásy obestřené tajemstvím

Kraj zrzavých vlasů a Keltských předků vám sice nenabídne moře na koupání ani přeplněnou pláž, za to vám vezmou dech nesčetné přírodní scenérie, kam se chodí inspirovat nejeden umělec. Snad každý zná kultovní snímky Statečné srdce, Highlander, Trainspotting nebo dětský animovaný film Rebelka, které se odehrávají právě na skotských pláních.

Objevte jejich kouzlo a při své návštěvě neopomeňte základní přírodní turistické cíle jako ostrov Skye, pohoří Cuillin Hills, jemuž se často přezdívá skotské Alpy, soustavu sedmdesáti plochých ostrovů Orkneje nebo se nechte unést jednou z nejkrásnějších vodních cest – Kaledonským kanálem s Falkirk Wheel, jediným rotačním lodním výtahem na světě. Charakteristickou atmosférou oplývá bezpochyby také tajuplné jezero Loch Ness, k němuž se váže legenda o příšeře Nessie, jež se traduje již od 6. století. Počíhat na ni můžete například
ze starobylé zříceniny Urquhart Castle, která stojí na pobřeží.


Objevte architektonické poklady a skotský Václavák

 
Univerzitní město Edinburgh je hlavním městem Skotska. Ročně ho navštíví až 13 milionů turistů.
Zdroj fotografie: pixabay.com-shilnar

 
Ani milovníci krásných staveb ve Skotsku nepřijdou zkrátka. Architektonickou perlou je hlavní město Edinburgh, které je od roku 1995 na Seznamu světového dědictví UNESCO. Stejně jako většina velkoměst, i skotská metropole se dělí na Staré a Nové město. Dominantou je pak turistická třída Royal Mile, vedoucí od Edinburského hradu k Holyrood paláci. Jelikož ji téměř po celé délce lemují rozličné obchody a krámky, není divu, že dostala přezdívku skotský Václavák.

Kromě ní Edinburgh skrývá i další architektonické památky, jako Panský dům z 18. století, kontroverzní budovu Skotského parlamentu, fontánu Witche’s Fountain ve stylu art nouveau, promenádu Esplanade nebo turisticky oblíbený Cannonball House, v jehož stěně je viditelně zaklíněná špatně vypálená dělová koule.

Několikrát ročně pak hlavní město oživí pestrobarevné festivaly. Mezi nejoblíbenější patří srpnový oficiální
The Royal Edinburgh Military Tatoo, při němž do ulic vyrazí zástupy vojenských bubeníků, armádních kapel
a ozbrojených sil.


Nenavštívit palírnu skotské whisky by byl hřích

 
Palírna Cardhu je jediným lihovarem, který k dokonalosti dovedla žena, Helen Cumming.
Zdroj fotogafie: archiv Diageo

 

Skotskou whisky, jež je národním nápojem a vyrábí se zhruba od 15. století, nazývají Skotové „uisge beatha“, neboli „voda života“. Objednat si ji můžete nejen v nablýskaných barech, ale i v obyčejných pubech v těch nejzapadlejších koutech Skotské vysočiny. Úžasným zážitkem však je, když si ji vychutnáte právě tam, kde byla vyrobena, na půdě její domovské palírny.

Destilerií whisky po Skotsku potkáte mnoho. Většina z nich vás nechá nahlédnout do svého nitra, protože nabízejí pravidelné prohlídkové okruhy. Ve všech pak můžete na místě ochutnat jejich single malt
(čili jednodruhové) whisky nebo blendy (míchané z více druhů), kterých jsou součástí. V okolí řeky Spey, v údolí zvaném Speyside, pak můžete navštívit palírnu Cardu, jejíž whisky tvoří pomyslné srdce nejprodávanější skotské whisky světa, Johnnie Walker.

 
O první kvalitní nablendování whisky se v 19. století pokusil tehdy patnáctiletý John Walker. Tenkrát ani netušil,
že tímto položil základ nejprodávanější whisky světa. Zdroj fotografie: archiv Diageo

Tak tedy neváhejte a navštivte krajinu, která vám nabídne nejen překrásné přírodní scenérie, ale i spoustu degustačních zážitků. Šťastnou cestu a „sláinte!“ Na zdraví!

 TiP

Tradiční skotskou whisky, která si mimochodem dlouhodobě drží post nejprodávanější whisky světa, najdete v obchodech snadno – stačí hledat charakteristickou hranatou láhev s logem kráčejícího panáčka. Whisky Johnnie Walker Red Label se oblíbí každý, ať už samotnou, nebo v koktejlové variantě.  
Tím nejznámějším je jednoduše Johnnie Walker Red Label s Colou.

Na jednu porci budete potřebovat:

40 ml Johnnie Walker Red Label, 200 ml Coly, Limetku

Postup:

Naplňte vysokou sklenku kostkami ledu a přidejte 25 ml Johnnie Walker Red Label. Přilejte 75 ml coly
a na závěr ozdobte limetkou.