10 tipů, jak vybrat vhodnou ledničku

10 tipů, jak vybrat vhodnou ledničku

Lednička patří mezi spotřebiče, které používáte každý den a je v neustálém provozu. Aby sloužila k vaší maximální spokojenosti, připravili jsme pro vás deset tipů, které vám s jejím výběrem pomohou.


1. Vyberte vhodný typ

Na trhu jsou dostupné tři hlavní typy lednic, mezi kterými můžete vybírat. Každý z typů je vhodný pro jiné použití a záleží pouze na vás a vašich požadavcích. Základní typy lednic jsou:

  • Kombinované lednice které spojují chladničku i mrazák do jednoho spotřebiče. Chladící i mrazící část je oddělena a díky dostatečnému objemu se jedná o nejprodávanější druh lednic.
  • Americké lednice, nebo také “side by side” využijete především v případě, že je vás v domácnosti více. Nabízí množství vnitřního prostoru a často také komfort v podobě domácího baru, dávkovače ledu, nebo nápojového automatu. Je však třeba počítat s vyšší spotřebou a samozřejmě rozměry.
  • Monoklimatické lednice nejsou vybaveny mrazákem. Pokud máte samostatný mrazák a potřebujete pouze chladící prostor, jsou vhodné právě pro vás.

 

2. Dvakrát měř, jednou řež

Že musíte znát rozměry ledničky, aby se do vaší kuchyně vešla, je naprosto jasné. Že chladnička nemá být umístěna v blízkosti spotřebičů vydávajících teplo, jako je trouba, sušička prádla a podobně, je také všeobecně známo.

Mějte však na paměti, že umístění lednice vyžaduje mezery po stranách, které dovolí proudění vzduchu.
Ani těsně ke zdi není vhodné spotřebič přirazit, takže vždy mějte pro jistotu alespoň 5 cm rezervu po každé straně. Lednička přitlačená na zeď totiž výrazně zvyšuje svoji spotřebu.

Tip: Pokud to dispozice vaší kuchyně dovolí a potřebujete spoustu místa v lednici spolu s moderními vychytávkami, podívejte se na nabídku amerických lednic “side by side” od známého výrobce Gorenje. Dostatek prostoru, oceňovaný design a množství funkcí vás překvapí.

 

3. Bude vám stačit?

Pro běžné užívání se doporučuje 50-70 litrů v chladicím prostoru a přibližně 25 litrů v mrazáku na 1 osobu. Výběr ale nemusí záviset na počtu osob v domácnosti, ale také na velikosti běžných nákupů. Vnitřní objem proto nikdy nepodceňujte.

 

4. Vestavná, nebo volně stojící?

Oba z typů nabízí své specifické výhody a hodí se do jiných typů kuchyní. Pokud máte další spotřebiče vestavné, pravděpodobně sáhnete i po takovém typu lednice. Vestavná lednice navíc bude méně hlučná, díky stínění skříně. Vyžaduje však instalaci.

Volně stojící lednici můžete postavit kamkoliv v kuchyni bez nutnosti instalace. Dá se umístit v podstatě kdekoliv v domácnosti a podle potřeby s ní jde dále manipulovat.

 

5. Jak je to se spotřebou?

Spotřeba chladničky je, jako u dalších spotřebičů v domácnosti, považována za jedno z hlavních kritérií. Energetická třída se označuje písmeny abecedy (A až D). V případě chladniček si vybíráme především z počtu znamének plus (+), jelikož chladničky nižší třídy než A se již neprodávají. Nejúspornější je třída A+++, vždy je ale lepší porovnat konkrétní hodnoty roční spotřeby uvedené na energetickém štítku spotřebiče.

 

6. Vnitřní uspořádání lednice

Vnitřní objem lednice jsme probrali výše, vnitřní uspořádání s ním však úzce souvisí. Pokud nebude vhodně řešené, ani s vysokým objemem se do ní moc nevleze. Naopak chytré řešení vnitřních polic dovolí pojmout mnohem více potravin, než by se mohlo na první pohled zdát.

 

7. Mrazící výkon

Důležitý je také mrazicí výkon, který udává kolik kilogramů čerstvých potravin je váš mrazák schopen zamrazit během 24 hodin. Obvykle natrefíte na mrazáky s mrazicím výkonem od 2 do 33 kg/24 h. U samostatných mrazáků mrazící výkon dosahuje i více než 40 kg/24 h.

 

8. Hlučnost

Hlučná lednice může znepříjemnit život a asi každý ví, jak je bzukot staré lednice nepříjemný. Vždy vybírejte ledničky s hlučností pod 50 dB. Na trhu však naleznete i typy s hlučností pod 30 dB, které prakticky ani neuslyšíte.

Tip: Vybíráte nejen lednici, ale zařizujete celou kuchyňskou linku? V tom případě vás jistě zaujme i článek:
Jak vybrat nejlepší varnou desku, v kterém najdete všechny potřebné informace.

 

9. Nezapomínejte na design

Na čelo volně stojící lednice se budete dívat několikrát za den a stane se jednou z dominant vaší kuchyně.
Na trhu dnes naleznete mnoho provedení od moderních až po retro tvary a mnohé další.  Vyberte takovou, na kterou se budete rádi dívat.

 

10. Doplňkové funkce potěší

Lednička už dávno není jen prostý hranatý box na potraviny. Moderní spotřebiče nabízí i řadu velmi užitečných funkcí, které vám výrazně zpříjemní její užívání. Podívejte se na některé z nich a budete je chtít i ve své lednici.

  • Technologie IonAir zajistí vysokou trvanlivost a čerstvost skladovaných potravin a zbaví vás nepříjemného zápachu. To vše díky důmyslné cirkulaci kladných iontů.
  • Technologie AdaptTech přizpůsobí provoz ledničky vašim zvyklostem a koordinuje teplotu uvnitř při otevření dveří. Zabraňuje tak výkyvům teplot a udržuje potraviny dlouho čerstvé.
  • Technologie MultiFlow 360 aktivně vyrovnává vlhkost uvnitř chladničky a udržuje stálou teplotu v celém jejím prostoru.
  • Technologie FrostLess výrazně omezuje tvorbu ledu a odbourává potřebu manuálního odmrazování.
  • ZeroZone je zásuvka se stálou nulovou teplotou, kterou využijete pro ideální skladování masa.
  • CrispZone je velká zásuvka pro ukládání ovoce a zeleniny. Drží stále nízkou vlhkost a potraviny v ní uložené dlouhodobě zachovávaní svoji křehkost a čerstvost.

 

Podívejte se na další tipy, jak vybrat ledničku!