5 tipů kam na dovolenou v létě

5 tipů kam na dovolenou v létě

Chorvatsko či Bulharsko jsou podle Čechů “ohrané”. Kdo to říká ale pravděpodobně nikdy nedal těmto zemím možnost ukázat, jaká esa mají v rukávu. Poznali tyto země tak, jak si zasluhují? Dejte jim šanci a vypravte se letos jinam než na svoje tradiční lokace. Možná budete překvapení, kolik zajímavostí najdete.


Řecko

Málokterá země je tak kulturně a historicky bohatá a zároveň nabízí překrásné pláže jako Řecko. Voní olivovými háji, mořskými plody a čerstvou zeleninou. Za dostupné ceny tu zažijete klid i zábavu, moře i památky. Je téměř nemyslitelné si alespoň na jeden den neodskočit od moře k památkám nebo nenavštívit archeologické naleziště jako je věštírna v Delfách, Mykény, aténský Akropolis nebo proslulé kláštery Meteora na vrcholcích skal. Stejně tak příjemným rozptýlením je plavba lodí mezi ostrovy a ostrůvky, kde můžete nalézt spoustu fotogenických lagun.

Gastronomie je zde chutná a vyvážená - gyros zajíte salátem a jogurtem, nebo si můžete dát oblíbené jehněčí
či tzatziki
. Vyplatí se zde kupovat lokální potraviny kvůli jejich vysoké kvalitě.

Do Řecka vám stačí občanský průkaz, platební karta a nějaké koruny či eura - směnárny jsou tu velmi časté.

TIP: Přečtěte si 4 důvody proč jet na dovolenou do Řecka.

 

Itálie

Italská přímořská letoviska situovaná u dlouhých písečných plážích jsou ideální pro každého, kdo chce relaxovat a užít si nenáročnou rodinnou dovolenou. Moře je tu teplé a čisté. To ovšem není to jediné, co Itálie nabízí - pokud máte chuť objevovat památky, vidět nádhernou přírodu nebo okusit vyhlášenou gastronomii, jste na správném místě.

O památkách snad nemá ani cenu se rozepisovat: Řím, Vatikán, koloseum, San Marino, Pisa, Benátky, Florencie, Neapol… Co jméno, to pojem. Přírodu zde uvidíte především v podobě Alp a Dolomit na severu země či v Toskánsku. Světoznámé ostrovy Sicílie a Sardinie zase nabízejí pohledy městečka zasazená do skal vysoko nad mořem či pláží.

Gastronomii také není třeba dlouho představovat - italské těstoviny, lasagne či pizzu běžně konzumujeme
i u nás - zde se ale jedná o pravou italskou kuchyni.

Ceny se v Itálii odvíjí od konkrétní lokace - na jihu je obecně levněji než na severu (i když i zde si připlatíte
v turistických letoviscích), potraviny jsou některé i levnější a některé zboží je zase výrazně dražší.

 
Zdroj obrázku: italie.jpg

 

Chorvatsko

Klasika, kterou rok co rok volí až milión Čechů - Chorvatsko. Důvody jsou nesporné: je dobře dostupné, má krásné pláže, není drahé a prastará města bývají okouzlující. Atmosféru tvoří živý noční život, přímořská kuchyně a statné pevnosti… Procházky městem k dovolené u Jadranu neodmysliteně patří. A kdyby vás to nebavilo tam, můžete navštívit národní park Plitvická jezera (kde se natáčel Vinnetou), pevnosti a zámky středního Chorvatska anebo jednu ze 7 památek UNESCO: Diokleciánův palác ve Splitu, Eufroziovu baziliku
v Poreči, historické centrum města Trogir a další.

Oproti zdání, že Chorvatsko je už “okoukané”, má ve skutečnosti ještě co nabízet - akorát o tom musíte vědět.

 
Zdroj obrázku: chorvatsko.jpg

 

Bulharsko

Bulharsko je pro Čechy synonymem cenové dostupnosti, teplého moře a nádherných hor. Zlaté písky a Slunečné pobřeží jsou odjakživa známé pojmy a poslední dobou je slýcháváme čím dál častěji, jak se popularita Bulharska vrací. Ale stejně jako ostatní země ani Bulharsko nenabízí jen písčité pláže, vodní radovánky
a odpočinek - čeká vás tu jedinečná architektura, památky a pohostinnost spjatá se skvělou kuchyní.

Kláštery jako Rila a Aladža či dědictví UNESCO v podobě kostelu Bojana, hrobky Sveštari nebo města Nesebr dýchají starobylou atmosférou. Milovníci přírody ocení nádherné národní parky a rezervace a již zmíněné hory
s úžasnými scenériemi
, údolími, jezery, kaňony, atd.

Bulharsko je ideální dovolená pro rodiny s dětmi díky výhodnému poměru kvality a ceny.

Tip: Do Bulharska se nevyplatí jezdit s korunami. Je lepší směnit peníze v ČR, protože tamější směnárny
mají tendenci si na turistech “přivydělat”.

 
Zdroj obrázku: bulharsko.jpg

 

Malta

Malta nebývá sice tou “nejtradičnější českou volbou” pro dovolenou u moře, ale je to žhavý tip. Romantický ostrov ve Středozemním moři lákající subtropickým podnebím, přírodními krásami, římskými památkami a - jak lze očekávat - vynikajícím koupáním. Zdejší pláže se řadí k tomu nejkrásnějšímu u Středozemního moře: nejznámější jsou Golden bay, Ramla bay nebo Golden Sands. Vysoké letní teploty kompenzuje neustále vanoucí svěží vítr.

Na jaře a na podzim celý ostrov rozkvete do dech beroucí plejády tvarů a barev a je to ideální období pro pěší nebo cyklo turistiku s poznáváním památek, které tu zanechal neolit (nejstarší chrámy světa), antický Řím, Maltézští rytíři a svou stopu do zdejší kultury otiskli i Britové (např. typické červené telefonní budky).
Ostrov tak dostává svůj jedinečný punc a díky své malé rozloze lze vše jednoduše navštívit.