Začněte podnikat a staňte se nezávislou

Začněte podnikat a staňte se nezávislou

Stále více žen si uvědomuje, že vlastní byznys představuje jednu z cest k větší svobodě
a nezávislosti. Není to však zadarmo. Podnikání vyžaduje vysokou sebekázeň a zodpovědnost. České ženy se toho naštěstí nebojí a do podnikání se vrhají s vervou a úsměvem.
Patříte mezi ně?


Počet podnikajících žen se neustále zvyšuje. V České republice podniká téměř 2,1 milionů fyzických osob,
z toho ženy tvoří dokonce 35 %. Podle statistik se zájem žen o podnikání nejvíce zvýšil v posledních pěti letech, kdy o živnostenské oprávnění požádala dokonce pětina ze všech podnikajících žen. Například v roce si živnost založilo 7 223 žen, kdežto mužů jen 609.

Které obory ženy baví nejvíce? Jsou to drobné obchodní, profesní, vědecké a technické činnosti, poradenské služby, práce z domova apod. Stále více žen vyrábí vlastní výrobky, které poté prodává online na internetu. Naopak nejméně žen najdeme ve zpracovatelském a stavebním průmyslu, což asi není žádným velkým překvapením.

Pracujte tehdy, kdy se vám chce

Hlavním důvodem, proč ženy začínají podnikat, je nezávislost. Dost často je k tomu vedou rodinné důvody, kdy například samoživitelky nemohou chodit do standardní práce. Potřebují daleko větší možnost, jak pracovní dobu skloubit s rodinou, a to jim klasická pracovní doba prostě neumožňuje. Kromě nezávislosti a uspořádání pracovní doby se ženám líbí možnost naplno využít své schopnosti a znalosti.

Nechte si poradit a samy pomáhejte

Začátky podnikání bývají krušné, nebojte se využít pomoc jiné již úspěšné podnikatelky. Až se samy stanete úspěšnými, na oplátku pomůžete vy začínajícím podnikatelkám. Mezi základní tipy, jak si pomoci patří vzájemné sdílení kontaktů a zdrojů. Stýkejte se s různými lidmi a vyhledávejte nové příležitosti. Poslouchejte rady zkušenějších, protože vám pomohou vyhnout se zbytečným chybám. To, co je pro někoho snadné, můžete být pro rozjiždějící firmu naprosto zásadní.

Přemýšlejte nad financováním

Některé podnikatelské záměry vyžadují pouze počítač, jiné se neobejdou bez nákladnějšího vybavení.
V takovém případě budete potřebovat dostatek financí, které pokryjí nutné výdaje. Vedle vlastních zdrojů se nabízí další možnosti. Nejčastěji lidé využívají podnikatelské půjčky, které použijí do rozjezdu podnikání. Při výběru vhodné finanční půjčky se vyplatí porovnat si více nabídky například na online porovnávači, jako jsou půjčky.cz.

 

 

 

Začínající podnikatelky se však často potýkají se zamítnutím požadavků na podnikatelské půjčky a jsou nuceny hledat jiné alternativní možnosti. Pro banky a další finanční instituce prostě nejsou dostatečně důvěryhodné, protože za sebou nemají žádnou podnikatelskou historii. Jednou z nich je získání investora, který do podnikání vloží své vlastní prostředky.

 

Hledejte alternativní způsoby financování

FFF, Start-up a crowdfunding jsou tři metody, jak získat potřebné peníze. První vychází z anglického “family, friends and fools” tedy rodina, přátelé a blázni. Jednoduše požádejte o peníze svou rodinu, blízké přátele
a vůbec kohokoliv, kdo je natolik velký “blázen”, že do toho půjde s vámi bez záruky úspěchu.

V současnosti jsou velmi populární start-up soutěže, ve kterých lze vyhrát peníze, získat cenné kontakty, zkušenosti a rady. Nejčastěji takové soutěže pořádají podnikatelské inkubátory, které působí při vysokých školách. Jediné, co budete potřebovat je dobrý podnikatelský plán, a ještě lepší prezentační schopnosti.

Crowdfunding zase nabízí možnost, jak získat finanční podporu z řad veřejnosti. Pokud svým nápadem zaujmete lidi natolik, aby vám poskytli peníze, máte vyhráno. Ve všech případech je důležité důkladně si promyslet svůj plán. Protože, jak se říká, “připravenému štěstí přeje”.