Velkolepý narozeninový open air odstartuje Letní Letnou

Velkolepý narozeninový open air odstartuje Letní Letnou

Již za tři týdny slavnostně zahájí 15. ročník Letní Letné velkolepý narozeninový open air. Více než 30 artistů, klaunů, tanečníků a muzikantů z České republiky i ze zahraničí pod vedením geniálního Daniela Gulka předvede své schopnosti v představení s názvem De Nova Stella, které vzniklo speciálně pro Letní Letnou. „Bude to představení o lásce. O vztazích mezi lidmi, přijetí se navzájem, respektování se a přijetí toho, že být ve spojení s ostatními a poznávat sám sebe je boj,“ říká Daniel Gulko. Představení bude uvedeno dvakrát, ve středu 15. a ve čtvrtek 16. srpna, vstup je zdarma.


 

 

 

 „Letní Letná letos slaví 15 let, takže teď je český cirkus puberťák připravený ke vzpouře a k tomu, aby zahýbal rodinou nového cirkusu. Nejspíš udělá pár chyb, objeví se bláznivé nové nápady, bude tu trocha přehnaného sebevědomí a velikášství, spousta naděje a touhy po úchvatné budoucnosti.

 Je tomu zároveň také 15 let, kdy jsem se svým souborem poprvé postavil šapitó v Letenském parku na festivalu Letní Letná a od té doby se festival stal věrným partnerem vývoje souboru Cahin-Caha a my jsme vystoupili na šesti jeho ročnících,“ říká Daniel Gulko a dodává: „Letos jsem byl požádán, abych zrežíroval zahajovací představení a já tuto nabídku s radostí přijal. Tento projekt je tedy mým milostným dopisem Letní Letné a českým umělcům.

Slavností zahájení nese název De Nova Stella, neboli nová hvězda, a je inspirováno dílem astronoma Tycha
de Brahe, který objevil, že nebe není pevné a neměnné, ale že se neustále mění, jako my, jen v jiném měřítku.
Ve své přelomové práci De nova stella napsal: „O crassa ingenia. O caecos coeli spectatores.” 
(“Ó, hlupáci. Ó slepí pozorovatelé nebe.”). „Název představení De Nova Stella je poctou všem vizionářům,
kteří vidí dál, až za obecně přijímané předpoklady své doby. Ať žije cirkus!“
dodává Daniel Gulko.

 

 

 

Mezinárodní festival Letní Letná slaví 15 let od svého vzniku a pro své návštěvníky i všechny milovníky novocirkusového umění chystá velkolepou narozeninovou oslavu. Mezi hvězdné gratulanty, kteří dorazí do Letenských sadů, patří například francouzští snílci Baro d´Evel Cirk Cie, kteří přivezou své představení plné lidí
a zvířat Bestias, nebo adrenalinoví dobrodruzi Cirque Inextremiste, kteří představí show, z níž vám bude běhat mráz po zádech.

 S čerstvou novinkou přijede za letenským publikem francouzský soubor Akoreacro. Ve svém představení umně kombinují špičkovou akrobacii s notnou dávkou humoru a nechybí ani živá hudba, jež je nedílnou součástí jejich novocirkusových příběhů. Bêtes de foire - petit theatre de gestes v kouzelném rodinném šapitó před očima diváků oživuje svět kočovného cirkusu. Jejich malý cirkus je velkým monumentem poezie a kreativity.
S neuvěřitelnou jemností a přirozeností kombinují klaunskou komiku, žonglování, kouzla i loutky.

 Vedle zahraničních hvězd uvede Letní Letná v největší přehlídce českého nového cirkusu i širokou paletu umělců několika generací. Velký zážitek slibuje nová premiéra populárních Losers Cirque Company. Zbrusu nové představení s názvem Vzduchem je inspirované knihou Jonathan Livingston Racek. Divadlo Bolka Polívky přiveze klaunérii Letem sokolím, nad jejíž přípravu principál divadla osobně dohlédl a z níž vyplyne, že lhát se nemá, ani když víte, že máte pravdu. Bratři v tricku spojí své síly s Holektivem a představí společnou mysliveckou romanci plnou cirkusových trofejí s názvem Lov. Další zajímavá představení uvedou například soubory Cie Pieds Perchés,  Circo Frico, Feel the Universe nebo Vít Neznal & kol. 

 

 

Vstupenky je možné zakoupit on-line na www.letniletna.cz. Zájemci si mohou rovněž zakoupit dárkové vouchery v hodnotě 650 nebo 1.300 Kč, které lze využít na nákup vstupenek na libovolné představení.

 

 

Mezinárodní festival Letní Letná pořádá společnost Gaspard, z.s. ve spolupráci a za podpory Hlavního města Prahy, Ministerstva Kultury České republiky a Prahy 7. 

Festival se koná pod záštitou radního hlavního města Prahy Jana Wolfa.

Letní Letná je čestný držitel značky EFFE. Jsme členy ČAF, Circostrada, Face Europe.

 

Hlavní partner: Staropramen 

Partneři: Metrostav, Kolektory, C.S.CARGO, Florentinum Art Business, Pražské vodovody a kanalizace, Pražské služby a.s., Toi Toi 

Produktový partner: Jägermeister, Red Bull

Generální mediální partner: Česká televize

Hlavní mediální partner: Český rozhlas