Letním osvěžením proti dehydrataci

Letním osvěžením proti dehydrataci

NATURHOUSE: Letním osvěžením proti dehydrataci

Léto je v plném proudu, a právě v horkých dnech je pitný režim jedna z důležitých věcí, na které bychom neměli zapomínat.  Voda je základním stavebním kamenem lidského těla. Neměli bychom ji proto opomínat. V takovém případě bychom totiž mohli čelit dehydrataci, která s 
sebou nese mnoho rizik.


 

Dehydratace neboli snížené množství vody v organismu, se navenek projevuje suchou pokožkou a lepivým pocitem v ústech.

V těle je jejím projevem hustější krev, která obtížně cirkuluje. Ohrožuje tak i na životě.  „Proto je tolik důležité, aby malé děti a zejména pak senioři, kteří necítí pocity žízně, dodržovali správný pitný režim. To je jedna z nejlepších prevencí trombů a následných mrtvic. Může však vést i ke snížení výkonnosti, poruchám soustředění, bolesti hlavy či ospalosti,“ vysvětluje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE.

Dehydratace tak tělu nejenom že neprospívá, ale může být i životu nebezpečná. Proto je potřeba vypít denně minimálně 1,5–2 litry tekutin. „Optimální množství přijatých tekutin je 0,3 litru denně na 10 kilogramů hmotnosti. Pozor však na léto, kdy velké množství tekutin vypotíme, proto můžeme pít i více. Tekutiny je vhodné pít postupně, ne naráz,“ vysvětluje poradkyně NATURHOUSE.

Vysušená pokožka

Vnějším znakem špatného pitného režimu, dehydratace, je například stav vaší pokožky. Pro udržení zdravé
a zářivé pokožky je zapotřebí dostatek tekutin. Nejlepší je hydratovat tělo zevnitř. Pokud tedy patříte mezi milovníky kávy, čajů a rádi cvičíte, určitě byste měli vypít vody více. Tak, abyste doplnili ztracené tekutiny zvýšeným pocením či díky močopudné kávě.

Nepříjemný zápach

Zanedbávání pitného režimu se může projevit i nepříjemnou věcí, jako je zápach z úst. Nedostatkem tekutin dojde ke snížení slinění v ústech. Jenže sliny mají důležité antibakteriální vlastnosti a při jejich nedostatku
se množí bakterie, které způsobují právě onen nepříjemný zápach.

Bolest hlavy

Nejčastějším příznakem, se kterým máme zkušenost snad každý, je bolest hlavy. Nedostatek tekutin ovlivňuje hladinu serotoninu v těle a z jeho nedostatku pak vzniká ona bolest. Dalším místem, které reaguje rychle na hladiny hydratace, jsou malé krevní cévy v mozku. Ty se nejvíce ozývají například při kocovině tupou bolestí nebo také při migréně. Nalijte si tak jednu či dvě sklenice čisté vody. Vyloučíte tak právě dehydrataci jako příčinu bolesti hlavy.

 

Špatná nálada

Na podrážděnost a nervozitu může pomoci pouhá sklenice vody. Neurologické účinky dehydratace se mohou projevit právě jako mrzutost a podrážděnost. Souvisí to s bolestí hlavy při nedostatku tekutin, ztrátě soustředěnosti. Dehydratace způsobuje bolest hlavy a únavu, zhoršuje soustředění, vyvolává úzkost a napětí.

 

Ztráta energie

I mírná dehydratace může ohrozit snahu o skvělou postavu v rámci cvičení. Už dvouprocentní dehydratace těla způsobí snížení atletického výkonu o 10 procent. Čím více se tělo vysušuje, tím se i zhoršuje sportovní výkon.
O tekutiny přicházíme během cvičení zejména pocením, což vede k výraznému snížení intenzity cvičení, křečím ve svalech a zažívacím potížím. Navíc tělo při cvičení v dehydratovaném stavu využívá glykogen (polysacharid, který funguje jako zásobárna energie) rychlejším tempem a jeho zásoby se tak rychleji snižují. Proto po cvičení budete pravděpodobně toužit po sacharidech, abyste doplnili své hodnoty glykogenu.

Pozor. „Odpolední odliv energie může mít velký vztah s pitným režimem. Při dehydrataci klesá krevní tlak, srdeční tep se zvyšuje, příliv krve do mozku se snižuje, a to vše způsobí zvýšenou únavu,“ vysvětluje Věra Burešová.

              
Chuti na sladké

Je skutečně těžké odolat čokoládě, zmrzlině, když se snažíte shodit pár kilo. Pokud zanedbáváte pitný režim, šance, že sladkostem neodoláte, se zvyšují. „Dehydratace je snadno zaměnitelná za pocit hladu, který se projeví především chutí po sladkém. Nedostatek vody v těle můžeme vnímat jako pocit ztráty energie a nesoustředěnost,“ vysvětluje poradkyně NATURHOUSE. Pak saháme po sladkém a zvyšujeme si riziko nadváhy.

Nic se nemá přehánět a pozor si dejte tedy i na opačný stav, kdy se lze vodou přepít. Dojít může k přetížení ledvin, otokům plic, s tím spojené špatné dýchání. Člověku je nevolno a zvrací.

Pitný režim si můžete ozvláštnit nejrůznějšími nápoji. Nemusí to být jen čistá voda.

 

 

 

SMOOTHIE PIŇA COLADA

Suroviny:

½ mraženého banánu, 1 šálek na kostky pokrájeného ananasu mraženého, 1 šálek mandlového nebo kokosového mléka, 1 lžička vanilkového extraktu, 1 lžička kokosového oleje, pár kostek ledu, pro vyšší sytivost můžeme přidat 2 lžíce rostlinného proteinu

Postup:

Všechny ingredience dejte do mixéru a dohladka rozmixujte. V případě potřeby nechejte zamražené ovoce trochu roztát před mixováním.

 

 

JAHODOVÁ ZMRZLINA

Ingredience:

3 banány, 500 g jahod (mražených nebo čerstvé zamrazte společně s banány), 50 g kešu, 1 lžíce stéviového sladidla PECVA nebo 2–3 lžíce medu, citrónová šťáva

Postup:

Kešu namočte na 4 hodiny nebo přes noc do vlažné vody. Banány oloupejte, nakrájejte na kolečka a nechejte zamrazit. Nejprve rozmixujte kešu, sladidlo a trochu citronové šťávy. Zmražené banány vložte do mixéru
a mixujte s jahodami, dokud nevznikne zmrzlinová hmota. Nakonec zapracujte kešu krém a podávejte. Další verzí zmrzliny jsou mixované jahody (na 30 g) s kokosovým mlékem (½ šálku) a 2 lžícemi jahodové marmelády DIETESSE.3. Po 4–8 hodinách v mrazničce a asi 15 minutovém odstátí je směs připravená ke konzumaci.

 

 

 

Vanilkový nanuk s borůvkami

Suroviny na 3 nanuky:
250 g nízkotučného tvarohu, pudink SLIMBEL vanilka, 100 g borůvek

Postup:

V míse vyšlehejte dohladka tvaroh s 2 lžícemi pudinku SLIMBEL vanilka. Přidejte borůvky a směs rozmixujte mixérem. Vytvořeným krémem naplňte formičky na nanuky a nechejte v mrazničce zmrznout cca 3 hodiny,
až bude nanuk pevný. Při vyklápění nanuků si můžete pomoci tak, že formičku přelijete teplou vodou, nanuk tak lépe povolí.

 

 

 

Melounové osvěžení se SLIMBEL LIPODREN

Suroviny na 1 velký džbán:

2 plátky vodního melounu, 3 sáčky SLIMBEL LIPODREN, 2 limetky, voda, lístky máty nebo meduňky.

Postup:

Sáčky SLIMBEL LIPODREN rozmíchejte důkladně ve džbánu v troše vody. Přidejte rozmixovaný meloun,
plátky limetky a dolijte vodou. Vše důkladně promíchejte a ozdobte lístky máty (meduňky).

Náš tip: Nápoj je ideální na doplnění tekutin při fyzické aktivitě a cvičení.

 

 

O NATURHOUSE

NATURHOUSE je celosvětová síť výživových poraden s vedoucím postavením v České republice, na Slovensku
i v zahraničí. Koncept byl založen v roce 1992 ve Španělsku a nyní provozuje na 2.262 výživových poraden
ve 32 zemích světa. Přidaná hodnota konceptu tkví v osobním výživovém poradenství zdarma, dlouhodobé práci
s klientem a širokém sortimentu exkluzivních produktů. Více než 6 500 000 osob dosáhly díky NATURHOUSE svého cíle snížit a kontrolovat svou váhu. V současné chvíli působí na českém trhu více než 90 poboček, které jsou ve valné většině provozovány samostatnými podnikateli – franchisanty. První pobočka byla otevřena společností REDUCCIA, s.r.o. v roce 2008.

Více informací www.naturhouse-cz.cz.