Než vyrazíte na další dovolenou, sepište si tyto body

Než vyrazíte na další dovolenou, sepište si tyto body

Nejenom měsíc srpen láká někam si znovu vyrazit, ale také září a říjen jsou ideálními měsíci na dovolenou do teplých krajů. Turisté si však často až na místě uvědomí, co před dovolenou nestihli zařídit...

Někdy je fajn být impulzivní, koupit si last minute zájezd a do druhého dne odletět se vším všudy pryč. Společnosti poskytující cestovní pojištění však podotýkají, že si turisté vybírají neznámé destinace, aniž by znali místní zákony, povinná očkování a další. Jak tedy naplánovat svou dovolenou, aby vám nic nechybělo?

 

Cestovní pojištění

Není od věci zavolat si do pojišťovny a ujistit se, že vaše pojištění na dovolenou pokryje případné léčebné výlohy, ztrátu zavazadel či zpoždění letadla.


Peníze

Nikdy nevíte, kde narazíte na bankomat, zejména pokud jedete například do země jako je Peru, ne všechny obchody, restaurace a hotely berou kreditní karty nebo cestovní šeky. Mít alespoň minimální hotovost je prostě jistotou.


Zkontrolujte byrokracii

Některé země mají přísná vízová omezení, takže stačí, když věnujete hledání na internetu pár minut a hned zjistíte, jaké formuláře a žádosti budete muset vyplnit, a můžete se na to dopředu připravit. Některé žádosti týkající se víza mohou dokonce vyžadovat podrobný itinerář, včetně letů a hotelových rezervací.

 

Očkování

Zjistěte si, jaká infekční onemocnění v dané zemi hrozí a ujistěte se, že máte správná očkování. V případě, že se očkování vyhnete a infekci dostanete, nemusí se na to vztahovat léčba z vašeho pojištění.

 

Lázně

Pokud se chcete nechat hýčkat, zkuste se dopředu domluvit s cestovní kanceláří na konkrétních podmínkách místních lázních. Ne vždy je ideální hledat tato místa na vlastní pěst. Často jsou předražená a kvalitou ne vždy dostačující.

 

Buďte na dovolené fit

Zkuste ještě před tím, než na dovolenou odletíte, věnovat dvacet minut denně lehkému cvičení. I kdybyste měli jen zařadit chůzi po schodech místo cesty výtahem. Uvidíte, že vám pak maraton po místních památkách nebo každodenní plavání, nebudou připadat tolik huntující.

 

foto: azsummertour.com