Začněte překonávat svůj strach

Začněte překonávat svůj strach

Někdo má strach z výšek, jiný se bojí hadů, tmy nebo stísněných prostor. Strach může mít různou podobu, je však důležité s ním pracovat a ideálně ho postupně překonávat.

Je třeba zatnout zuby a dát se do díla. Sice vám nemůžeme slíbit, že za týden váš strach zmizí, ale tím, že s ním budete pracovat, se naučíte ovládat své emoce a časem byste se mohli přistihnout, že věc, která vám bytostně dělala zle, je dnes už celkem neškodná. Jak na to?

 

Řekněte nahlas, čeho se bojíte

Někdy je těžké vyslovit nahlas to, co vás trápí. To, čeho se bojíte a co vás děsí. Ale právě to je první krok k vašemu úspěchu. Bojíte se výšek? Řekněte to. Máte husí kůži z pavouků? Není se za co stydět. Řekněte o své fobii někomu blízkému, uvidíte, že se vám uleví. Vybírejte si k sobě takové lidi, kteří vás dokáží vyslechnout, podpořit a motivovat, abyste pokračovali dál.

 

Obklopte se správnými lidmi

Správnými ve smyslu toho, že by vám mohli pomoct zbavit se vašeho strachu. Jsou to lidé, kteří mnohé dokázali, jsou motivátory, mentory či koučery. Pusťte si jejich videa, přečtěte jejich knížky. Je to první dobrý krok k tomu, na sobě něco změnit.

 

Vrhněte se na překonávání

Jestliže se bojíte výšek, můžete pro začátek vyzkoušet horolezeckou stěnu s profesionálem, který vás krok po kroku povede. Strach bude sice obrovský, ale vy jste mezitím v naprostém bezpečí a adrenalin, který vám bude proudit v krvi, nakonec vzbudí neskutečné množství endorfinů. Jestliže se bojíte tmy, zkuste se s ní lépe seznámit a analyzujte si, co vás na tmě tak děsí. Výborně v tomto směru může pomoci i psychoanalytik nebo psychosomatika. Možná si tento blok totiž nesete z dětství, ze situace, kterou si ani nepamatujete. Bojíte se stísněných prostor? Zkuste z času na čas jet výtahem nebo se protáhnout menší pražskou uličkou. Každý krůček vás povede kupředu.

 

Vytrvejte a buďte důslední

Je to jako s výchovou psa. Musíte být důslední, jinak si váš mazlíček stejně bude dělat, co chce. Jakmile polevíte u sebe, začnete polevovat pravidelně. Držte se toho, že každý den, když vstanete, si zopakujete své cíle, za kterými si jdete. Každý malý úspěch bude sladkou odměnou za vaši dřinu.

 

 

foto: pinterest.com