„Do pěti let chci být mezi nejlepší stovkou na světě,“ říká nadějná tenistka Beránková

„Do pěti let chci být mezi nejlepší stovkou na světě,“ říká nadějná tenistka Beránková

Pro sedmnáctiletou naději českého tenisu Karolínu Beránkovou je letošní rok zlomový. Opouští poklidné vody mládežnického sportu a otevírá dveře do světa profesionálního ženského tenisu, kde panuje nesmírná konkurence a žádná chyba se neodpouští. Usměvavá Karolína vstupuje do tohoto prostředí ambiciózně a tvrdí, že pro úspěch v tenisu je nutná vášeň, bez níž by každodenní řehole daná intenzivním tréninkem a častým nepohodlím šla překonat jen stěží.


                                             

Bez pohybu nevydržela už jako malá. Když se ve čtyřech letech dostala k tenisu, nadšeně vysvětlovala rodičům, že už umí forhend a bekhend, i když sotva unesla raketu. Tehdy ještě nikdo netušil, že jí tento sport učaruje natolik, že nasměruje její další životní dráhu. V šesti letech se stala členkou prestižního tenisového klubu Sparta Praha a o více než 10 let později již má na kontě celou řadu domácích i mezinárodních úspěchů.
Je mistryní starších žáků, vicemistryně žen ČR a mistryně ČR družstev. Od roku 2012 je členkou Národního tenisového centra a roku 2014 se zařadila do reprezentačního výběru ČR. V letošní sezóně se ještě chystá na reprezentační soutěže do 18 let a čeká ji i mistrovství ČR a mezinárodní turnaje.
Zahrála si na Roland Garros i ve Wimbledonu.

Na tenisu se jí nejvíc líbí to, že se musí spolehnout jenom sama na sebe. „V tenisu není žádné druhé místo, buď berete jackpot, nebo nic,“ vysvětluje Karolína. Je to krásný a elegantní sport, který na druhou stranu denně vyžaduje velkou dávku dřiny a disciplíny. Podle Karolíny je pro udržitelný úspěch důležitá i vůle a ochota si počkat. „Vyplatí se postupovat krok za krokem, naslouchat tělu. Pokud chcete všechno hned, zdravotně vás to během let to dožene a pak už s tím nic neuděláte,“ radí Beránková všem, kteří by se chtěli tenisu věnovat profesionálně.

S tenisem na takto vysoké úrovni je spojený specifický životní styl. Už od základní školy má Karolína individuální studijní plán. Uvědomuje si, že vzdělání je součástí jejího celkového rozvoje a po skončení tenisové kariéry může být důležité právě to, jak úspěšně se jí nyní podaří poradit si se školou. V současné době studuje střední podnikatelskou školu v Praze. Má soukromé učitele a škole se věnuje i po večerech, o víkendech
a o prázdninách, zatímco její vrstevnice chodí s kluky po diskotékách. „Tenis je velmi náročný na čas a musíte si vybrat. I když na běžnou výuku ve třídě nechodím, učitelé s tím nemají problém, protože se mi zatím daří vše zvládnout. Známky mám výborné,“ chlubí se spokojeně Karolína.

Součástí jejího života se stala také zdravá životospráva. Snaží se jíst hodně zeleniny, ovoce a ryb, úplně se zřekla uzenin a vyhýbá se pečivu. „Zní to všechno dokonale, ale nebojte, mám i jednu velkou neřest, a to jsou gumoví medvídci. Ty bych mohla pořádat na kila,“ směje se Karolína.

I přes nízký věk má Karolína díky účasti na mezinárodních soutěžích procestovanou celou řadu zemí. Přiznává, že jí občas, především ve vzdálenějších destinacích, překvapí kulturní kontrasty. Učarovala jí místa jako Lisabon, Kodaň nebo Monte Carlo, ráda by se znovu vrátila i do Dubaje nebo Moskvy.
„Narodila jsem se a vyrostla v Praze, miluju to tu. Ale dokážu si představit bydlet například v Kanadě, místní mentalita a prostředí se blíží tomu u nás doma,“
dodává.

Aby mohla být Karolína tam, kde je dnes, potřebuje k tomu stabilní zázemí. Uvědomuje si, že bez podpory nejbližšího okolí, trenérů, tenisového svazu a sponzorů by každodenní kolotoč tréninků, školy a cestování na soutěže nezvládla. Je vděčná svým rodičům a nejužší rodině za podporu, kterou má a cítí na každém kroku. „Prožívají se mnou každý úspěch i neúspěch,“ vypráví Karolína a dodává, že pro rodinu je prvořadé hlavně to, aby byla s tenisem šťastná.

Do rozvoje tenisových talentů se dnes stále častěji finančně zapojují také firmy, například banka Moneta je generálním partnerem Českého tenisového svazu a napřímo podporuje Karolínu. „Bez partnerů zvenku nejde dostat se na vrchol, protože třeba přechod z juniorské do ženské kategorie je nejen velká sportovní, ale taky finanční zátěž. Dramaticky rostou náklady na cestování, vybavení nebo trénink,“ vypočítává Karolína.

Při otázce, kde se vidí za pět let, se zasměje. „Určitě bych chtěla vyhrát nějaký velký turnaj a dostat se mezi stovku nejlepších žen světového tenisu. Pracuju na tom od chvíle, kdy jsem poprvé vzala do ruky raketu, ale ještě na sobě musím hodně pracovat. Kdybych však nevěřila ve svůj budoucí velký úspěch, už bych s tenisem dávno sekla,“ uzavírá Karolína, jejímž ženským tenisovým vzorem je Belinda Bencic, bývalá juniorská světová jednička původem ze Švýcarska. A kde bychom se s Karolínou potkali, kdyby jí neučarovaly tenisové kurty?
Prý by to byla jasná volba, buď právnička, nebo učitelka.

  

Karolína Beránková

 • Narozena 4. října 2000 v Praze (17 let)
 • Tenis hraje od roku 2004
 • 2006 TK Sparta Praha
 • 2006-2016 trénovala pod vedením Jiřího Heřmana
 • V současnosti ji trénuje Tomáš Lašák
 • 2012 – členka Národního tenisového centra
 • 2014 – členka reprezentačních výběrů
 • 2014 - mistryně ČR starších žáků
 • 2016 - vicemistryně ČR ženy
 • 2016 - mistryně ČR družstev
 • 2017 – J&T Banka Prague Open
 • 2017 – Wimbledon
 • 2018 – Australian Open