Jak se vyhnout nebezpečím, které pro vaše děti může představovat komunikace na internetu

Jak se vyhnout nebezpečím, které pro vaše děti může představovat komunikace na internetu

Většina komunikace mezi mladými lidmi se dnes odehrává prostřednictvím aplikací pro zasílání zpráv. Otázka bezpečnosti na internetu je proto stále důležitějším tématem a to zejména pokud jde o děti. V poslední době se na internetu právě prostřednictvím zasílaných zpráv objevilo několik nebezpečných her s tragickými následky (Modrá velryba, Momo). Tyto případy jen podtrhávají vliv online světa na děti a mládež. Přesto je možné se před negativními vlivy online komunikace a možného online obtěžováním bránit. Atanas Raykov, regionální ředitel pro business development ve společnosti RAKUTEN Viber, přináší několik tipů, které můžete shledat užitečné pro sdílení se svými dětmi.


 

Komunikační aplikace Viber nabízí svým uživatelům několik úrovní zabezpečení a je proto častou volbou
pro komunikaci mezi členy rodiny

 

Viber je jedna z předních aplikací na zasílání zpráv a na celém světě jejímž prostřednictvím komunikuje více než jedna miliarda lidí. Komunikace přes tuto komunikační aplikaci zajišťuje svým uživatelům zabezpečení v několika rovinách a proto je tato aplikace oblíbenou volbou pro komunikaci mezi členy rodiny a blízkými přáteli. Viber nikdy neposkytuje informace o svých uživatelích třetím stranám, což znamená, že vaše konverzace jsou tak opravdu pouze vaše. Všechny uživatelské komunikace jsou zašifrované na obou koncích, což znamená, že jejich obsah je viditelný pouze pro odesilatele a adresáta. Viber si také žádné hovory, odeslané zprávy, fotografie nebo videa neuchovává na svých serverech. Ke zřízení účtu na Viber je také nutné telefonní číslo, což znemožňuje zakládání tzv. falešných účtů.

Nesdílejte své telefonní číslo s cizími osobami

Vaše vlastní telefonní číslo je soukromá informace, takže je důležité, abyste jej s cizími lidmi vůbec nesdíleli. Buďte opatrní, s kým jej sdílíte, protože jen tak se můžete vyhnout zprávám od lidí, kteří vás mohou obtěžovat. Společnost Viber nikdy neposkytuje informace o svých uživatelích, takže je nemožné, aby vás ostatní uživatelé v aplikaci bez znalosti vašeho telefonního čísla našli a kontaktovali.

Pozor na neznámá čísla, ze kterých obdržíte zprávy

Pokud obdržíte zprávu od neznámého člověka, ujistěte se, zda poznáváte jeho číslo nebo zda si dokážete vzpomenout, kdo je odesílatel. Pokud je obsah zprávy urážlivý, hrubý nebo děsivý, můžete odesílatele snadno zablokovat v možnostech chatu. Pokud víc lidí zablokuje dané číslo, Viber automaticky umístí dotyčnou osobu na černou listinu.

Jméno a fotka nestačí - vždy zkontrolujte číslo

Neznámí obtěžovatelé často používají cizí jména a fotky. Proto je důležité zkontrolovat nejen jméno a fotku, ale také telefonní číslo, pokud obdržíte podezřelý text od jednoho z vašich přátel. To na rozdíl od ostatních údajů není možné zfalšovat či zkopírovat, takže slouží jako bezpečnostní pojistka.

 

Důležité je mluvit s učiteli a rodiči

Naučte vaše děti, aby se nebáli mluvit v případě, pokud obdrží urážlivé nebo agresivní zprávy či obrázky.
Nikdy není příliš pozdě si promluvit nebo požádat o pomoc a rozhodně to není trapné!

 

Shlédněte také video:

 

 

Viber se bude i nadále zaměřovat na bezpečnost komunikace svých uživatelů. Jak již bylo zmíněno, společnost používá šifrování typu end-to-end pro zajištění soukromí svých uživatelů, což znamená, že pouze odesílatel a příjemce mohou číst vzájemné zprávy.