Je vaše pánevní dno v kondici?

Je vaše pánevní dno v kondici?

Bolest zad, inkontinence, neplodnost. Slova, která jsou strašákem dnešních žen. Když se řekne pánevní dno, většina z nás si vybaví cviky na posílení hlubokého stabilizačního systému. Yogu, pilates, cvičení podle Mojžíšové, Kegelovy cviky. Jedná se ale opravdu o cvičení jemného svalstva pánevního dna? A věděli jste, že ne vždy je potřeba pánevní dno posilovat, ale naopak, že příčinou potíží může být také jeho stažení, a to, že je v neustálém napětí? Pojďte objevit tajemství pánevního dna s fyzioterapeutkou Renatou Sahani, zakladatelkou Školy pánevního dna a autorkou unikátní metody cvičení 3x3.


Tajemství pánevního dna pohledem východu a západu:

Je vaše pánevní dno v kondici?

Metoda cvičení pánevního dna 3x3 Renaty Sahani je jako stvořená pro ženy, které hledají dlouhodobé řešení
bez chirurgických zákroků, injekcí či polykání pilulek.

Pánevní dno je svalová květina na dně naší pánve, která nám pomáhá nést ženské orgány. Jsou v ní uloženy jako ovoce v míse. Je to neviditelná skupina příčně pruhovaných svalů, které jsou ovladatelné naší vůli stejně jako jiné svaly. Pokud ale žena není se svým pánevním dnem v kontaktu, není na něj napojená a nevnímá jej, může pánevní dno poklesávat, nebo je naopak stažené. A zdravotní komplikace na sebe nenechají dlouho čekat. Proto je důležité o něj s láskou pečovat.

S pánevním dnem nepracujeme jenom jako se svaly, kterým se dá jen tak poručit. Bereme v úvahu vždy také psychosomatiku a emoce ženy v její pánvi v životní etapě, ve které se právě nachází. Ať už se žena snaží otěhotnět, je po porodu, nebo trpí inkontinencí v menopauze. Vždy je potřeba pečovat o pánevní dno ve všech rovinách a ne jenom posilovat na fyzické úrovni.

 

Komu pánevní dno poklesává?

Nejčastěji trápí pokles svalů pánevního dna ženy po porodu, zvlášť pokud mají za sebou těžší porod, často s nástřihem hráze.  Pozor by si měly dávat také ženy, které zvedají těžké věci, fyzicky pracují, nebo jsou v období hormonálních změn v menopauze. „Pokud je pánevní dno povolené, orgány se v něm mohou jinak přeskládat, a to způsobuje řadu zdravotních problémů, od úniku moči až po bolesti hlavy a zad. Pánevní dno, které je v kondici, je pružné, plné života, orgány jsou na svém místě, i když jsme v pohybu, nebo zrovna kýcháme,“ upřesňuje Renata Sahani. Ženy, které trápí funkční neplodnost, zase mají většinou pánevní dno stažené,
a v tomto případě je nutné naučit se pánevní dno relaxovat a cíleně uvolňovat. 

 

Metoda 3x3 Renaty Sahani

Metoda s pánevním dnem nepracuje jenom jako se svaly. Respektuje, že pánev tvoří jeden celek: svaly, klouby, kostrč, ženské orgány. A na to vše má vliv energické nastavení a psychický stav ženy. V pánvi se ukládají emoční zranění, traumatické zážitky, ale také třeba problémy v komunikaci, nebo existenciální zabezpečení v podobě peněz, které si pustíme do života. Proto metoda 3x3 nastavena tak, aby brala ženu jako jeden celek. „Dvě trojky v názvu znamenají 3 roviny a tři patra těla. Rovinu fyzického těla reprezentuje fyzioterapie, rovinu emoční bioenergetická cvičení pánve, a rovinu energetickou východní systémy jako je třeba yoga nebo tantra. Východní systémy pánevní dno vnímají jako pumpu, kterou je možné do těla čerpat energii,“ upřesňuje Renata, která sbírala poznatky na svých cestách po Indii.

Další trojka v názvu metody představuje 3 patra těla: Prvním patrem je pánev jako taková, druhé patro představuje oblast krku a tím posledním je oblast plosek nohou. Na všechna 3 patra je potřeba během cvičení myslet.

 

Fakta a mýty o posilování pánevního dna: Posilování nebo relaxace?

Cvičení metodou 3x3 je velmi jemné a pracuje se svalovou miskou ukrytou hluboko uvnitř. Cvičení nespočívá v uvolňování a zatínání svalů na povrchu, nebo dokonce svěračů, jak je běžné u ostatních metod cvičení.
Na první pohled by se mohlo zdát, že žena jen tak leží na podložce a odpočívá. Přesto je cvičení hodně intenzivní
a stačí jen pár minut denně, aby pánevní dno ožilo a nastartovaly se přirozené procesy uvnitř organismu. Cvičení je vhodné pro ženy, které trpí inkontinencí, problémy po porodu nebo mají potíže s nastartováním menstruačního cyklu po vysazení hormonální antikoncepce. Jejich tělo, včetně funkce vaječníků, spí a cvičení jej pomůže láskyplně probudit a napumpuje do pánevního dna životadárnou energii.

 

Cvičení se ženy mohou naučit buď na víkendovém kurzu u samotné Renaty Sahani, prostřednictvím kurzů akreditovaných lektorek, nebo můžou cvičit v teple domova díky ON-LINE programu

 

Škola pánevního dna letos oslaví své 10. narozeniny. A to je třeba pořádně oslavit. Nejlépe dvoudenním festivalem Den Pro Dno pánevní, který bude ve dnech 20.-21. října v Praze. Těšit se můžete na řadu přednášek, paralelně budou probíhat také cvičení pro všechny věkové kategorie, dívky, ženy i muže.

Kompletní informace aprogram najdete ZDE: skolapanevnihodna.cz/anotace-spd/anotace-videokurz/

Přijďte objevit tajemství svého pánevního dna! 

 

 

O autorce a zakladatelce Školy pánevního dna

Renata Sahani Skálová

Fyzioterapeutka, lektorka jógy, absolventka psychoterapeutického výcviku v biosyntéze. Žije život mezi západem a východem, napůl v Praze a indickém Váranasí. Před 10 lety založila v Praze Školu pánevního dna, je autorkou metody 3x3, která pracuje s pánevním dnem v rovině fyzické, emoční a energetické. Jejími kurzy prošlo více než 4.000 žen, vyškolila 170 certifikovaných lektorech, které samostatně pokračují v její práci.
Škola pánevního dna získala akreditaci vzdělávacích programů MŠMT.