Dopřejte svému tělu i duši podzimní detox

Dopřejte svému tělu i duši podzimní detox

Po letních dovolených jsme sice odpočatí, ale s velkou pravděpodobností jsme zároveň zapomněli na své dobré zvyky, neřešili jsme až tolik jídlo a místo pohybu jsme radši leželi u vody. Nejvyšší čas to napravit.


 

Začněte na podzim s něčím novým

Když se řekne detoxikace organismus, spousta lidí si představí, že budou muset pít měsíc v kuse neoslazené zeleninové šťávy a trápit se hlady. Přitom silné detoxikační účinky na lidský organismus, a mimo to i pozitivní působení na psychiku, nemají žádné „zázračné“ detoxikační kúry nebo čaje, ale cvičení. Konkrétně hot jóga. „Hot jóga je kombinace dynamického a dýchacího cvičení, které se praktikuje v sále vyhřátém na 42 °C. Pravidelným praktikováním tohoto druhu jógy je možné předcházet nemocem, zraněním, dochází ke spalování tuků a zpomalují se příznaky stárnutí,“ popisuje hot jógu zakladatelka a instruktorka jógy Věra Vojtěchová
z Domu Jógy v Praze.

 

Věděli jste, že při hot józe během 90 minut dochází nejen k posilování svalstva, ale i stimulaci vnitřních orgánů, žláz, vazů, kloubů šlach a veškerého nervstva?

 

Po hot józe se budete cítit jako znovuzrození

O józe obecně platí, že to není pouze cvičení – je to životní styl. V případě hot jógy to platí dvojnásobně. Jakmile zkusíte první lekci, hot jóga vás dostane. „Po odcvičené lekci se člověk cítí jako znovuzrozený. Kromě toho má hot jóga silné detoxikační účinky na lidský organismus a působí pozitivně na psychiku. Aktivní formou zbavuje lidské tělo škodlivých látek, odbourává stres a dodává energii,“ říká Vojtěchová a jedním dechem dodává, že pravidelným cvičením hot jógy je možné formovat postavu a posílit svalstvo celého těla. Díky cvičení v teple je spalování tuku efektivnější.

 

A co detoxikační diety? Bez omezení jídla to přeci nejde

Pokud jste postavili léto na zmrzlinách, sem tam jste si dali klobásu s pivem na nějakém festivale a nechtělo se vám v tom vedru příliš hýbat, pravděpodobně se to podepsalo na vaší postavě. Několika týdenní detoxikační kúra vám tak přijde jako skvělé řešení, jak se dostat minimálně na svou původní váhu. Má to ale jeden háček. „Neexistují žádné důkazy o tom, že detoxikace a různé detoxikační diety podněcují eliminaci toxických procesů. Detoxikační procesy totiž probíhají v těle neustále. Jestliže je rádoby detox postavený pouze na pití speciálních nápojů, pak je zřejmé, že zhubnete, protože se ponoříte do kalorického deficitu. Jenže jakmile najedete na normální stravu a nebudete pod vedením odborníka, čeká vás starý známý jojo efekt,“ upozorňuje na nesmyslné diety hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová.

 

Detoxikační diety ve skutečnosti nefungují

Při detoxu, kdy jde převážně o hladovění, dochází v prvních dnech k úbytku kilogramů v podobě glykogenu
a obsahu střev. Nejde o ztrátu tuku! Z tohoto pohledu je držení rádoby detoxikačních rychlo diet naprosto
k ničemu. „Jedinou výhodou podobných diet bývá to, že se člověk začne více orientovat na zeleninu a ovoce, takže paradoxně pro sebe dělá i něco dobrého – stravuje se kvalitněji. Jenže proč se takto stravovat pouze krátkodobě a neposkládat si takový jídelníček, kde budou všechny potřebné živiny, nebude to pro člověka trápení a především bude tento styl stravování celoživotně udržitelný?,“ říká Bartolomějová.

 

Chcete udělat pro své tělo něco prospěšného? Zařaďte do svého jídelníčku artyčoky, chřest, avokádo, červenou řepu, brokolici, zelí, česnek, zázvor, grep, kapustu, citrusy, olivový olej, mořské řasy, kurkumu, řeřichu a pijte čistou vodu.

 

Detoxikační diety nefungují

Často od okolí slýchám, že po prodělané detoxikační kúře se cítí skvěle. Tvrdí, že mají nevyčerpatelný zdroj energie, protože se zbavili všech toxinů. Tak to ale není. Pokud není detox postavený pouze na 3týdenním popíjení čajů a ukusování mrkve, pak je skutečně možné, že se cítí lépe, protože přestali jíst nezdravé potraviny
a nepřejídají se. Navíc se při detoxu omezuje kofein, nesmí se pít alkohol,
“ vysvětluje Bartolomějová. Ovšem to nemění nic na tom, že mnohem účinnější je jíst kvalitně a s rozumem pořád a cítit se lépe roky. Navíc mnohdy jde pouze o placebo efekt. „Zkrátka mnohem efektivnější je jíst optimální množství energie, ideálně s vyšším poměrem tuků a nižším množstvím sacharidů, jíst hodně zeleniny, cvičit, pít dostatek čisté vody a samozřejmě také dostatečně odpočívat a spát,“ uzavírá Bartolomějová.

 

Vyzkoušejte recept na podporu metabolismu podle Světa zdraví

Carpaccio bez masa

Ingredience:

  • 2 středně velké červené řepy
  • hrst mandlových lupínků
  • pepř a sůl
  • 1 lžíce oleje balsamico
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 150 g kozího sýra
  • 2 hrsti rukoly


Postup:
Očištěnou řepu nakrájejte na co nejtenčí plátky, nejlépe na mandolíně. Plátky naskládejte rovnoměrně na dva talíře. Doprostřed každého talíře položte rukolu. Kozí sýr natrhejte na menší kousky a posypte jím  plátky řepy.  Přidejte plátky mandlí, zakápněte olivovým olejem, balsamicem, osolte a opepřete. Podávejte s opečenou celozrnnou bagetkou nebo plátkem žitného chleba.

Věděli jste, že červená řepa podporuje metabolismus? Je vhodná při onemocněních srdce, podporuje vylučování cholesterolu a působí proti vysokému tlaku?