Konec léta. Ideální období, jak nastartovat cestu zdravého životního stylu

Konec léta. Ideální období, jak nastartovat cestu zdravého životního stylu


Využijte energii, kterou načerpáte během léta ke změně životní stylu. V článku se dozvíte důvod, proč je konec léta na změnu ideálním obdobím a prozradíme vám i několik tipů, jak úspěšně začít.


 

 

Při změně životního stylu hraje klíčovou roli psychika

Změna životní stylu musí pramenit z vlastního přesvědčení a touhy a kromě změn v jídelníčku s sebou nese
i další důležitý faktor – psychiku. „Takřka jakákoliv změna je psychicky náročná, přesto mnozí  tento fakt zanedbávají a pak jsou překvapeni z toho, že se jim nedaří zhubnout či ve svém životě prosadit jakékoliv změny“, upozorňuje na důležitost psychiky koučka a výživová poradkyně Světa zdraví Kristýna Báčová. Slova lékařky potvrzuje i hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová: „Životní styl je nejvýznamnější faktor ovlivňující naše zdraví a jeho změna je běh na dlouhou trať a leckdy bývá doopravdy psychicky náročná. Zejména pokud jde o motivaci, ujasnění si hodnot, chování a emoce. V neposlední řadě si člověk musí uvědomit také aspekt jídla a to, jak velkou roli hraje v jeho životě.“

 

Při hubnutí hraje velkou roli psychika člověka. Člověk si musí uvědomit, co vlastně chce, co má být cílem a proč to bude dělat. Mimo to je důležité si uvědomit, že to není změna na chvíli, a že s největší pravděpodobností bude nutné změnit celý svůj dosavadní životní styl.

 

Nemějte nereálné nároky a hubněte pro radost

Změna životního stylu společně s hubnutím musí pramenit z vlastního přesvědčení. Pokud začnete držet dietu, protože vám to řekl partner či kamarádka, ale vy jste sami se sebou vlastně spokojeni, nemá smysl se do jakýchkoliv změn pouštět. „Nucení se do něčeho, co vlastně nechcete, je předem odsouzeno k neúspěchu,“ vysvětluje Báčová. A Bartolomějová k tomu dodává: „Stejně tak nezabírají jednorázové diety a nereálné nároky. Nejprve ze všeho si ve zdravém životním stylu musíte najít něco, co vám bude působit radost, takže budete mít dlouhodobou či ideálně celoživotní potřebu tímto způsobem fungovat.“ Radost přitom můžete mít z ledasčeho, avšak hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Mgr. Kateřina Hollerová v tom má jasno. Podle ní se nejsnadněji najdete ve sportu. „Sportující lidé mají nejen hezkou postavu a jsou ve skvělé formě, ale bývají
i méně často nemocní a cítí se lépe psychicky,
“ říká Hollerová. 

 

Začít sportovat je jednou z nejlepších změn, které můžete ve svém životě udělat. Cvičení zvedá náladu
a odstraňuje stres, zlepšuje imunitu, nastartuje vám trávení, zlepšuje kvalitu spánku, posiluje srdce a snižuje tlak, dokáže zpevnit kosti a mnoho dalšího.

 

Proč zrovna konec léta? Vlastně je to jedno

Konec léta je ideální čas na změnu životního stylu zejména proto, že jsme odpočatí. „V tomto období se většina z nás vrací z dovolené, kde jsme načerpali fyzickou i psychickou sílu, která je při změně životního stylu takřka nezbytností. Na druhou stranu se pro změnu můžete rozhodnout a začít s její realizací kdykoliv,“ vysvětluje Báčová. „Někdo je nabitý pozitivní energií již během samotného léta, kdy si užíváme delší dny, svítí sluníčko
a k dispozici je velké množství sezónního ovoce a zeleniny,
“ říká Bartolomějová. Hollerová k tomu ještě dodává: „Během horkých letních dní bývají méně zaplněné posilovny, což ocení zejména začátečníci. Budete mít větší soukromí.

 

Po motivaci je důležité plánování a odměňování

Ať už se rozhodnete pro změnu v jakémkoliv ročním období, nejdůležitější ze všeho je motivace. „Uvědomte si, co přesně od nové životní změny očekáváte, proč je pro vás změna životního stylu důležitá a jaký tento proces proměny bude mít vliv na váš dosavadní život,“ radí Báčová. Jakmile si zodpovíte všechny tyto otázky, můžete začít plánovat. Při plánování nespoléhejte jen sami na sebe. Pokud si nevíte rady, povolejte na pomoc odborníka. „Odborník bude respektovat vaše individuální potřeby a povede vás tím správným směrem ke zdravému životnímu stylu a pomůže i s výběrem sportovních aktivit,“ doporučuje Hollerová. Bartolomějová
k tomu na závěr dodává: „I když je zdravý životní styl sám o sobě velkou odměnou, přesto se za své pokroky odměňujte ještě zvlášť. Vyvarujte se ale odměn ve formě jídla. Zajděte si třeba do wellness centra nebo si kupte něco hezkého na sebe. Nepřestávejte se motivovat.

 

Odměňujte se za své pokroky, ale za drobné neúspěchy se zbytečně nepranýřujte. Pokud vynecháte cvičení nebo si na oslavě zobnete kousek dortu, nevyčítejte si to. Naučte se být zodpovědní za své jednání a nezpochybňujte svá rozhodnutí.

 

Autor: Linda Tomsa Kalašová