Do Česka přichází jógový hit. Zacvičte si jógu nazí!

Do Česka přichází jógový hit. Zacvičte si jógu nazí!

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že cvičit jógu na Adama a Evu je kontroverzní či dokonce nemravné, tak ve skutečnosti je nahá jóga především o uvolnění a svobodě, nikoliv nahotě.


 

Nahá jóga vás zbaví stresu a zlepší sex

Nahá jóga je oblíbená především v Americe, ale postupně dobývá celý svět a své nadšence už si našla i u nás
v Česku. „Jóga je sama o sobě úžasná praxe nejenom pro posílení fyzické, ale především psychické kondice.
V případě nahé jógy pak mnozí klienti prožívají maximální pocit svobody a uvolnění,
“ vysvětluje hlavní přínosy nahé jógy zakladatelka a instruktorka jógy Věra Vojtěchová z Domu Jógy v Praze. „Podle zahraničních studií nahá jóga dokáže u některých lidí zmírňovat stres dokonce lépe než její oblečená verze, protože pomáhá rozvíjet pozitivní vztah k tělu, zlepšuje sexuální život a partnerský vztah,“ dodává Vojtěchová.

Lepší prožitky ze sexu přináší nahá jóga zejména ženám, které díky cvičení v Evině rouše lépe přijímají své tělo
a jeho nedokonalosti. Získávají pocit svobody, který jim umožňuje prožívat intimitu podstatně intenzivně
než kdy předtím.

 

Nečekejte erotický zážitek

Nahá jóga je pro mnohé zahalená tajemstvím a zvláště muži si od cvičení jógy v místnosti plné nahých (ženských) těl slibují důmyslný erotický zážitek. Nenechte se však mýlit. „Nahá jóga se ve své podstatě liší
od klasické jógy pouze v absenci oblečení. Kromě toho člověk nemá příliš možností rozhlížet se kolem sebe. Během lekce by jste měli vnímat jenom své tělo a svůj dech. Na hodině nahé jógy je mimo jiné šero, pouze zapálené svíčky, které postupně zhasínáme, až je v místnosti naprostá tma
,“ popisuje průběh hodiny nahé jógy instruktorka jógy Pavla Křečanová z Domu Jógy v Praze. „Lidé přijdou na lekci většinou oblečení, až v jejím průběhu postupně odloží oděv a ti ostýchavější mohou počkat až na úplnou tmu. Před koncem lekce se pak zahalí do osušky, kterou na recepci dostane každý příchozí. Obávat se nemusí ani zimomřiví jogíni, protože místnost je příjemně vyhřátá,“ upřesňuje Vojtěchová.

Je velmi důležité, abyste se při cvičení jógy ponořili sami do sebe. Při nahé józe, která se cvičí ve tmě, je pak navíc poměrně obtížné zvládnou jednotlivé pozice. Na rozptylování se či stud vlastně ani není prostor.Je nahá jóga pouze pro odvážné?

Hodina nahé jógy obvykle probíhá v menší skupině, díky čemuž vznikne ta správná atmosféra. „Cvičení v menší skupině je příjemnější, člověk má pocit většího klidu a mnohem snáze se při cvičení ponoří sám do sebe a příliš ho neruší okolní vlivy,“ říká  Křečanová. Avšak platí, že je to cvičení spíše pro odvážnější typ lidí. „Je vcelku logické, že ten, kdo má problém svléknout se i doma, asi těžko půjde cvičit nahou jógu do kolektivu,“ potvrzuje Křečanová. Vojtěchová k tomu však dodává: „Nahá jóga je sice pro odvážné, ale věřte, že stojí za to překonat počáteční stud či obavy. Zážitek, který si z nahé jógy odnesete, je k nezaplacení. Co se týče věku, tak nahou jógu může cvičit kdokoliv. K nám chodí nejčastěji lidé, převážně ženy, mezi 20 a 60 lety.

Cvičení nahé jógy není žádnou novinkou. Mnoho z indických asketů a původních adeptů tradiční jógy, cvičilo bez oblečení. Šaty často naše tělo svazují a zároveň jsou jakýmsi vyjádřením připoutanosti k vnějšímu světu,
k módním trendům a ke společenským třídám.

 

Zpětná vazba lidí po první hodině nahé jógy je překvapivá

Ačkoliv jde na první hodinu nahé jógy většina lidí s různými obavami či těžko popsatelnými očekáváními, tak si téměř všichni odnáší ryze pozitivní zkušenost. „Oblečení svazuje, což mi ti, kteří absolvovali cvičení nahé jógy, potvrdili,“ tvrdí Vojtěchová. „Lidé mi říkají, že je pro ně tato zkušenost jedinečná, cítí se po hodině nahé jógy velmi osvobozeni a co je nezajímavější, tak někteří z nich si dokonce nedokážou představit, že by cvičili znovu jógu
v oblečení,
“ popisuje zážitky lidí z nahé jógy Vojtěchová.

Pohybovat se bez oblečení je mnohem snadnější. Člověk není ničím omezený, nemusí si neustále něco upravovat, sama od sebe se zlepší dynamika pohybu. Působí to až zázračně.

 

Jednorázový zážitek nebo celoživotní závislost?

Jakmile absolvujete hodinu nahé jógy, budete mít pravděpodobně velmi smíšené pocity a to i tehdy, budou-li veskrze pozitivní. Nahá jóga je něco zvláštního. Člověk je ve své nahotě velmi zranitelný, ostatně spousta z nás se cítí zranitelná už jen tehdy, když si nestihneme dát make-up, nevezmeme si podprsenku nebo zapomeneme na svůj oblíbený náhrdelník. Nicméně i přes tuto zranitelnost, se mnozí na hodiny nahé jógy vrací, stejně jako si my ženy nevezmeme znovu – a tentokrát záměrně – podprsenku, protože jsme se bez ní ve nakonec cítily mnohem svobodnější a své. „Když se člověk cítí zranitelný, dochází zároveň k jeho největšího osobnímu růstu. Můžeme být nazí a přitom se stát neohrožení. Můžeme být nazí a přitom v tom nemusí být špetka erotiky.
Nahá jóga je zkrátka ten nejpřímější způsob, jak poznat sám sebe a vnitřně růst
,“ uzavírá Vojtěchová.

Jóga by ale měla být cestou dovnitř, nikoliv ven. Cestou k naší podstatě. Není nic víc, co bychom pro sebe mohli udělat, třeba i za cenu toho, že se na chvilku vzdáme svého vnějšího „brnění“ a budeme opravdu jen tím, čím jsme – lidmi, kteří hledají, aby nacházeli.