Proč se pracující maminky hůře dostávají do vedoucích pozic?

Proč se pracující maminky hůře dostávají do vedoucích pozic?

Plnohodnotná rodina je skutečný dar. Ženám však na druhou stranu může ubírat to, co by si za jiných okolností plně vydobyly.

Ženy jsou v rámci studií a osobních úspěchů velmi jedinečné. Pokud byste však porovnali tituly na vysokých školách, nebo dále pak doplňková studia, jsou to právě muži, které drží větší procento titulů. Jedním z možných důvodů je i to, že vyšší pravděpodobnost získání manažerských pozic mají právě muži. Jsou považování za kompetentnější než ženy, nejenom díky svým životopisům, které mohou být u obou pohlaví naprosto totožné, ale zejména proto, že je od práce s největší pravděpodobností neodvedou nemocné děti.

Rodina ženu zaměstnává na plný úvazek

Právě děti jsou důvodem, proč ženy na těchto pozicích „pokulhávají“. Volba mít děti obvykle vyhraje nad perspektivní kariérou a vedení firmy si pak musí hledat adekvátní náhradu. Rodina má v tomto smyslu větší negativní dopad na práci žen než-li mužů. Ženy v rodině přebírají větší břímě za děti i péči o domácnost a tím jsou na pár let tzv. ze hry. A to i přes veškerou rovnoprávnost, která mezi muži a ženami za poslední roky vznikla. Ve většině případů se o domácnost a děti starají ženy, tak jak tomu bylo od pradávna.

Možností je chůva

Některé ženy to řeší jeslemi, nebo osobní chůvou, která se na pár hodin denně o dítě stará, aby nepřišly o svou pracovní pozici a budovaly si kariéru. Tyto služby jsou však drahé jak u nás, tak ve světě, a ne každý si je může dovolit. Pak je lepší nechat práci partnerovi a sama se věnovat opravdu jen rodině.

Jsou i ženy, které si při mateřské a rodičovské dovolené najdou brigádu, kterou mohou vykonávat ideálně z domu a jen pár hodin týdně, aby si přece jen nějaké peníze vydělaly. Ne vždy jsou ale tyto možnosti přístupné.

Muži na rodičovské dovolené jsou čím dál běžnější

Existuje i varianta, že doma s miminkem zůstane váš partner. Vy se tak můžete plně věnovat kariéře a budovat si adekvátní postavení ve firmě. Obvykle se k tomuto rozhodnutí partneři dostanou ve chvíli, když žena vydělává víc peněz a má větší šanci karierního postupu. Dnes už nejsou úplnou výjimkou ani muži na rodičovské dovolené. Nebo dva zkrácené úvazky, kdy se v péči o dítě rodiče střídají, i když to může být asi nejnáročnější varianta jak pro dítě, tak pro rodiče.

Moderní ženy mají teoreticky více možností volby, jak žít svůj život, než jejich matky a babičky. Mají větší podporu, že mohou dělat prakticky cokoliv a podle toho si staví i své priority. Ne vždy to pak jsou právě děti, které jsou na prvním místě.

foto: pinterest.com