Naučte své děti, aby se oblékaly samy. Zlepší to jejich dovednosti.

Naučte své děti, aby se oblékaly samy. Zlepší to jejich dovednosti.

Oblékání je důležitá dovednost, kterou se děti postupně musí naučit. Není to pro ně vždy úplně snadné. Pomozte jim svým přístupem a vše bude podstatně jednodušší.

Položte si pár otázek, na které si rovnou odpovězte. Uvidíte, že se tak lépe vcítíte do role svého dítěte.

Pro se musí děti naučit oblékat samy?

Obvykle tuto otázku řešíme ráno, kdy nás čeká maraton do školky a pak do práce. Tlačí vás čas a nemáte přebytek trpělivosti, jak se věnovat svému dítěti a tomu, že mu nejde obléknout tričko. Nejraději to vyřešíte tím, že mu s tričkem i s dalším oblečením pomůžete a vše uspíšíte. Je to však jen krátkodobé řešení. Vaše dítko se to musí naučit samo. Musí přijít na způsob, který mu s oblékáním pomůže. Navíc, když tento úkol zvládne, budujete si vzájemnou důvěru, dítě má pocit, že je nezávislé a bude mít pocit velkého úspěchu.

Oblékání je více, než jen hromada oblečení

Oblékání je pro vaše děti větším přínosem, než si myslíte. Pomáhá totiž vašemu dítěti rozvíjet mnoho dalších dovedností, jako například jemnou motoriku díky zapínání knoflíků a zipů. Hrubou motoriku díky tomu, že stojí na jedné noze, když si obléká kalhoty. Kognitivní dovednosti, když si zapamatuje, jaké části oděvu se dávají jako první. Učí se trpělivosti a pozornosti, například když dokáže pojmenovat jednotlivé kousky oblečení, jejich barvu a velikost. Ale také si uvědomuje roční období a počasí celkově, když se obléká podle povětrnostních podmínek.

Učte své dítě, jak se obléknout od základů

Naučit dítě, jak se oblékat samo, potřebuje trpělivost, vytrvalost a praxi od vás obou. Zahrnuje to seznámení se s věcmi, které si bude oblékat. Například dejte alespoň malý prostor dítěti k tomu, aby si vybralo, co bude nosit. Je to pro jeho rozvoj rovněž důležité. Nemusíte mu dávat na výběr z celé skříně. Vyberte dvě nebo tři vhodné alternativy na daný den a ať si z nich už vybere samo.

Začněte brzy

Děti své oblečení zkoumají od malička. Jakmile zjistí, že ponožky jdou sundat, začne je to velmi bavit. Stejně tak boty, nebo čepice. Tím už své dítě můžete učit, jak se jednotlivé kousky jmenují a kam patří. Vždy je vhodné zmiňovat, co dítěti oblékám, oni si to tak snadněji zapamatují.

Krok za krokem

Oblékání můžete rozdělit na jednotlivé vrstvy prádla, jako spodní prádlo, tričko a kalhoty, mikina, bunda a boty. Pomozte své ratolesti jednoduchými větami, když se obléká a zároveň mu ze začátku pomáhejte fyzicky. Podržte mu kalhoty a poraďte mu, kterou nohu kam dává. To stejné se svetrem a bundou. Postupně zapojujte dítě více a více, až přijde den, kdy se zvládne obléknout samo.

Rána jsou v oblékání náročná, i co se týče dospělých osob. Sami víme, jaké to po ránu může být náročné. Zkusme takto vnímat i naše děti, které jsou rovněž rozespalé. Raději si přivstaňme a dejme jim trošku více času, aby se mohli obléct. Slovní podpora a pomoc určitě přijdou také vhod.

foto: pinterest.com