Padají vám vlasy? Poradíme vám, jak to vyřešit jednou provždy!
Jsou všude a vy se divíte, že ještě nejste bez vlasů. Alespoň v nějaké části života jsme to zažila každá. Vypadávání vlasů se může zdát jako banalita, ale když řídne naše hříva, sebevědomí klesá strmě dolů.
Růst vlasů je kontinuální proces, kdy vlas, který vypadne, záhy nahradí nový. Za den nám vypadne 30 až 100 vlasů, což je velmi individuální počet. Pokud pozorujete zásadní změnu v normálu, je třeba zjistit, co za ní stojí. O nejčastějších příčinách vypadávání vlasů a nejlepším způsobu, jak mu zamezit, jsme se poradili s odbornicí Petrou Málkovou manažerkou královéhradeckého salonu BelleSanté.
Nemoc
„Do jisté míry mohou ovlivnit vypadávání vlasů i genetické dispozice,“ říká Petra Málková. Nadměrné vypadávání vlasů může být ale také signálem, že je ve vašem těle něco v nepořádku. Může se jednat o poruchy štítné žlázy, ledvin, nedostatku železa nebo špatného krevního oběhu, kdy se nedostatečně prokrvuje pokožka hlavy a vlasy tak nemají vhodné podmínky pro růst. Je proto dobré, každé mytí vlasů zakončit proudem chladnější vody, aby se pokožka lépe prokrvila. Svůj podíl může mít i prodělaná infekce a vysoké teploty, kdy vlasy začnou vypadávat někdy i dva měsíce po vyléčení.
Nevhodná péče
Podlehla jste reklamám, kde mají modelky krásné lesklé a hebké vlasy? Možná to je důvod, proč ty vaše vypadávají. Silikony obsažené v péči o vlasy obalí vlas vrstvou, díky které jsou na pohled lesklé a vypadají zdravě. Pravda je však taková, že silikony vlasy zatěžují a často stojí za jejich vypadáváním. Neprospívá jim ani příliš častá úprava horkem nebo jejich sepínání gumičkou. „Vlasy chraňte proti teplu pomocí speciálních přípravků. Rozhodně byste neměla používat teploty vyšší než 180°C, protože při ní se vlas znovu otevírá
a teplem poškozuje,“ radí odbornice.
Životní styl
Životní styl je alfou a omegou toho, jak se cítíme po psychické a fyzické stránce. Pokud jste neustále ve stresu, nevyspalost vyháníte z těla kávou po litrech a k obědu hltáte fastfood v autě, nemůžete se divit, že vaše pleť
i vlasy vypadají dost mizerně. Vašemu tělu pravděpodobně chybí důležité vitamíny a minerály. Náprava bude vyžadovat novou rutinu, které vaše tělo určitě ocení. Jóga napomůže psychické i fyzické pohodě, stejně jako vyvážená strava.
Chybějící živiny
„Kupodivu velmi častým problémem bývá tak základní věc, jako je nedodržování pitného režimu, přitom hydratace organismu je velice důležitá,“ vysvětluje Petra Málková. Další vitamíny a minerály, které přímo ovlivňují kvalitu vlasů, nehtů i pleti jsou vitamíny A, C, D, E, zinek, biotin, kyselina listová a mnohé další. Pokud je na vás hlídání téhle abecedy příliš, můžete vyzkoušet jeden z mnoha doplňků stravy, třeba lahodné „medvědy“ na vlasy Ivy Bears, kteří jsou rozhodně lákavější než 20 různých druhů velkých tablet.
Hormonální změny
Kromě jiných projevů, bývá i padání vlasů důsledkem velkých hormonálních změn. Jako by nestačil samotný porod, prvních šest měsíců po něm většina žen zaznamená zásadní úbytek vlasů, který je důsledkem klesání hladiny estrogenu. Při menopauze dochází také k výraznému snížení estrogenu, kdy vlasy řídnou a rostou pomaleji. Každá žena tyto velké životní změny pociťuje v jiné míře, nevyhne se jim však žádná. Úprava stravy
a doplňky stravy, speciální vitamíny na vlasy pro ženy a nejen ty jsou vhodným pomocníkem při hormonálních změnách, avšak nezamezí jim úplně.
Roční období
Stejně jako stromy shazují staré listy, aby mohly narůst nové a zdravé, tak i naše hříva dvakrát ročně projde velkou obměnou. Naštěstí našim vlasům stačí mnohonásobně kratší čas a my tak nemusíme chodit celou zimu bez vlasů. Vypadávání vlasů na podzim a na jaře je naprosto normální a přirozený proces, jehož urychlení můžete pomoci přísunem vitamínů a minerálů.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)