KULTURA: Vyražte na Prague A Cappella Festival

KULTURA: Vyražte na Prague A Cappella Festival

Prague A Cappella Festival, jenž lze s nadsázkou označit jako festival, kde jsou hudební nástroje zakázány, startuje v pátek 2. listopadu svůj III. ročník. Tradičně je připravován pod taktovkou vokálního sextetu Skety, které patří ke špičkám na domácí ale i mezinárodní a cappella scéně.
Na festivalu se představují přední soubory z různých koutů světa, které umně pracují jen s lidským hlasem a přitom vydají za více než celou kapelu.

Od 2. do 4. listopadu lákají v pražském Jazz & Cocktail Clubu U Staré Paní na koncerty mimořádných italských Mezzotono, maďarských Jazzation, ale i domácích formací Kolenem nebo Oktet. Jeden z večerů bude patřit i samotným Sketám. Součástí festivalu jsou tradičně i workshopy, které se však uskuteční až v novém roce od 11. do 13. ledna.III. ročník Prague A Cappella Festivalu přiveze o víkendu hvězdy z Itálie a Maďarska

 

Koncerty Prague A Cappella Festivalu se letos přestěhují do krásného a komorního prostředí Jazz & Cocktail Clubu U Staré Paní v srdci Prahy, kde festival odstartují v pátek 2. 11. oblíbení maďarští Jazzation, kteří letos slaví 10. výročí na hudební scéně. A co je odlišuje od ostatních a cappella souborů? Skutečnost, že autentický jazz ve vokálním zpracování je jejich hlavní charakteristikou, a ne jen vedlejší, jejich několik mezinárodních ocenění z Lipska, Grazu a Pinerola, jejich ochota “učit se od velikánů” anebo jejich kontinuální poslání šířit lásku k a cappella žánru, ať jsou kdekoli na světě. Sobotní večer 3. 11. bude patřit přímo Sketám. V neděli
5.11. se pak představí hlavní hvězda festivalu - italští Mezzotono. Projeli skoro celý svět, chybí jim jen Austrálie a Česká republika. Italský kvintet zpívá zábavný mix italské i světové hudby, ať už populární či lidové, jazzu, popu i klasiky. Velmi vtipně zapojují publikum a jejich koncerty jsou pro všechny příjemným zážitkem.
Na festivalu dále vystoupí doo-wopový mužský kvintet Kolenem z Brna, pražský Oktet, kterých je nakonec deset a překvapením pátečního večera bude vítěz letošního ročníku soutěže Jirkovský písňovar.

Od 11. do 13. ledna se pak uskuteční základní třídenní PACF workshop, jež je určen jak existujícím vokálním skupinám, tak i zpěvákům, kteří by si chtěli zpěv v soudobé a cappella skupině vyzkoušet. Lektory workshopu budou členové hostitelské vokální skupiny SKETY. Součástí workshopu budou i tentokrát volitelné individuální lekce Complete Vocal Technique s certifikovanou CVT lektorkou Ditou Kosmákovou, nebo sborový ateliér
s Lukášem Prchalem.

Vstupenky na jednotlivé koncerty jsou v předprodeji na www.pragueacappellafestival.com/vstupenky-2018
za cenu 450 Kč na sezení a 290 Kč na stání. Pořadatelé nabízejí i zvýhodněné vstupné na všechny tři večery za 1100 Kč. Přihlašování na workshopy bude spuštěno 1. října 2018 na stránkách festivalu.
      


Skety
jsou vokální skupina, která je na české i evropské scéně velmi dobře vidět. Patří mezi neúnavné propagátory zpěvu a cappella, kromě řady koncertů pořádá workshopy i vlastní Prague A Cappella Festival. Loni vydaly již druhé album Týdytý. Jejich eponymní debutová deska získala čtyři nominace na mezinárodní Ceny CARA, Týdytý letos obdržela nominace dvě. V roce 2014 zvítězily Skety v kategorii Jazz na soutěži Vokal Total
v Grazu a mají za sebou turné po Tchajwanu. Loni kapela přivezla dvě druhá místa z dvou prestižních vokálních festivalů na severu Evropy: z dánského Aarhus Vocal Festivalu a finského Tampere Vocal Music Festivalu Tampereen Sävel. Letos v létě absolvovala úspěšné australské turné, kde mimo jiné byla headlinery dvou význačných festivalů - Brisbane Vocal Jazz Festival a Devonport Jazz Festival (v Tasmánii).