Sousedské vztahy – peklo nebo ráj?

Sousedské vztahy – peklo nebo ráj?

Patříte mezi ty šťastlivce, kteří nemusí řešit problémy se sousedy? Tak to buďte rádi, protože malé nedorozumění nebo bizarní situace se mohou proměnit v kolosální problém, který může skončit až u soudu. Není se proto čemu divit, že sousedské vztahy se staly náměty mnoha filmů, seriálů, ale i tématy pro dokumentární série.


 

Znáte to?

S obyvateli okolních bytů či domů je to často z extrému do extrému. Jedni dráždí svou nesnesitelností
a bezohledností, druzí jsou zase tak milí a vlezlí, až je vám to také proti srsti. Někteří lidé dokonce zastávají názor, že sousedé jsou buď přátelé nebo škůdci, nic mezi tím. Odborníci se shodují, že mezisousedské spory dnes převládají spíše na venkově než v městských panelácích a bytových domech. V rámci prevence i prvotních řešení podobných situací pak doporučují především komunikaci. Kdo by neznal mnohé vzkazy vyvěšené ve společných prostorách domu. Ty ale spíše budí smích, než by působily výchovně. Moc nepomůže ani oplácení stejnou mincí, přehazování věcí přes plot se stane nekonečnou ságou. Onou komunikací je míněno osobní setkání či navázání kontaktu. Pokud vám vznikají působením sousedů fyzické škody, pomoci byste se dovolat měli, pokud je drásána vaše psychika, nikdo vám příliš nepomůže.

 

Inspirace pro scénáristy

Sousedské peripetie se staly předlohou mnoha filmů. Z těch českých lze připomenout třeba již legendární komedii Zítra to roztočíme, drahoušku …!, ze zahraničních pak britskou komedii Sousedé. Vážněji na téma sousedských neshod nahlíží dokumentární seriál Noční můra od vedle, jehož šestá řada startuje 19. listopadu na televizní stanici CBS Reality. Ten ukazuje, jak i drobné neshody mohou z přátel udělat nenáviděné soky. Sledujte reálné boje mezi sousedskými ploty v dokumentárním seriálu na televizní stanici CBS Reality.

 

                                                

 

 

Vybočující z řady?

Na optimalizaci sousedských vztahů i veřejných prostor se v České republice zaměřil spolek Auto*Mat, který v roce 2006 uspořádal první sousedskou slavnost s názvem Zažít město jinak. Produkce jednotlivých slavností je v rukou lidí a ulice měst se tak každý rok proměňují třeba v lokální food zónu, místo pro dětské hry, koncerty, divadla nebo dílny.