Užijte si prodloužený víkend v Istanbulu

Užijte si prodloužený víkend v Istanbulu

Město s bohatou historií, ležící na dvou kontinentech, láká k návštěvě. Největší město Turecka, kde vedle sebe v poklidu žijí muslimové, židé i křesťané. Vydejte se za krásami památek, ochutnejte zdejší kuchyni a nezapomeňte na pravou tureckou kávu.


 Místní lidé jsou milí a ochotní, k cizincům také hodně vstřícní a pohostinní.  Když se ztratíte, ochotně vám poradí. Když nevíte, jaké jídlo si vlastně chcete objednat, ochotně vám přinesou ukázku pokrmu.

 

Istanbul a historie

Istanbul se do naší paměti vryl pod různými jmény - Byzantion, Konstantinopol,Cařihrad. Rozkládá se na dvou kontinentech (Evropa a Asie), které spojuje a zároveň rozděluje strategická mořská úžina Bospor.

Historie města sahá až do antiky. Město vzniklo jako malá osada Byzantion, její další rozvoj ovlivnil Konstantin I. Velký, který jej přetvořil v metropoli celé východořímské říše.

 

Památky

Istanbul na vás dýchne směsicí historie a orientu. Místo, kde se setkává východ i západ. Mimořádný kulturní zážitek, který jinde nezažijete. Kostely, paláce i mešity nesou znaky římské, byzantské i osmanské kultury. Kam míří kroky všech turistů?

 

Byzantské a římské památky

Navštivte jednu z nejkrásnějších sakrálních památek světa – Hagia Sophia, chrám Boží moudrosti, postavený v 6.století a v 15.století přestavěný na mešitu.

 Odtud nasměrujte své kroky na náměstí Sultanahmet Meydani a podívejte se na 3 historické sloupy – Egyptský obelisk, Konstantinův sloup a Hadí sloup.

Vaší pozornosti by neměla uniknout ani podzemní cisterna na pitnou vodu Yerebatan ze 6.století ani městské hradby.

 

Osmanské památky

Chcete vidět největší istanbulskou mešitu a zároveň jednu z největších mešit světa? Je obklopena šesti minarety a jde o Modrou mešitu – jinak také Mešita sultána Ahmeda.

Jako správní Češi navštivte i Palác Dolmabahce, kde je k vidění lustr z českého skla. A je jeden z největších na světě.

 

Další památky

Navštivte čtvrť Şişli, která je plná mrakodrapů a park miniatur nejvýznamnějších tureckých měst Miniatürk 

 

Za krásami přírody

Když si chcete užít i krás přírody, vydejte se do Bělehradského lesa, Písečné pláže v Kumkoy (Kilyos) a průlivy Bospor a Dardanely.

Čtěte také: Jak nabitý může být program prodlouženého víkendu v Istanbulu?

 

 

Turecká kuchyně

Ovlivnilo ji mnoho kultur, proto nabízí rozmanitý výběr chutí a vůní. Nechybí zde dary moře a ryby, zelenina, ovoce, ani nám známý kebab. Ale pozor, to, co mi známe jako kebab se zde nazývá dönerkebab.

Neodjíždějte z Turecka, dokud neochutnáte tenké placky smažené nasucho se slanými náplněmi. Pochutnáte si ale i na plněných těstovinách s jogurtem, rajčatovou omáčkou a mátou. Víte, že i tady mají pizzu?

Kdo chce ochutnat tradiční a nejslavnější pokrm Turecka, objedná si Iman bayildi. A teď už dobrou chuť, afiyet olsun.

Turecká káva

Vaří se v džezvě, je velmi tmavá a podává se v malých šálcích. Je na hony vzdálená „naší“ turecké kávě. Kdo není milovníkem kávy, nesmí si nechat ujít ayran, osvěžující nápoj, který i zasytí. Jak by ne, jde o zředěný jogurt.

 

Dámy, Istanbul je nákupní ráj

I když ze všech stran slýcháme o násilí páchaném v Turecku, jedná se o poměrně bezpečné místo. Dámy jistě potěší nekonečná nabídka zboží a hodně příznivé ceny. Ať už budete chtít udělat radost samy sobě, nebo druhým, jste na správném místě.

Ve Velkém bazaru projdete změť mnoha uliček, které nabízí více než 3000 obchodů, které nabízí zlato, koberce, sladkosti, čaj a další zboží. Komu by to bylo málo, mohou pokračovat na rybí trh s kořením nebo do moderních nákupních středisek.

 

 

Malá rada pro shopaholiky – dejte si pozor na váhový limit zavazadel.

Zaleťte si na prodloužený víkend do Istanbulu, vrátíte se unešení z památek, zážitků i chování zdejších obyvatel. Jejich pohostinnost a vzájemný respekt se jen tak někde nevidí.