Mákokoulení, které nás baví

Mákokoulení, které nás baví

Koulela se, koulela, maková kulička. Víc než dvě ruce při přípravě originálních makových kuliček nebudete potřebovat. Makové kuličky patří mezi nepečené cukroví či jednohubky, kterými si zpestříte jídelníček i v jiné dny, než jsou Vánoce. Připravte si je v několika podobách. Je libo sladké nebo slané? Ať se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, použijte kvalitní mák.

To je podmínkou úspěchu.


Modrý mák má mít makovou vůni, nasládlou chuť a modrou barvu.  Jen čerstvá a kvalitní maková semínka dodají jídlu ten správný šmrnc. Věřte, že mák se výborně hodí nejenom do buchet či na sladko, ale jeho chuť se chodí i k různým sýrům.

Kuličky čtyř chutí

Chcete-li připravit pohoštění během pár minut, zkuste si zakoulet kuličky. Základem jsou různé hmoty. Fantazii se meze nekladou, ale pokud vás zrovna nic nenapadá, nechte se inspirovat čtyřmi recepty na sladké i slané kuličky s mákem. Z každého receptu připravíte zhruba 20 kuliček.

Datlové kuličky

500 g datlové pasty
4 velké lžíce mletých arašídů
1 lžíce celého modrého máku

Meruňkové kuličky

500 g meruňkové nesířené pasty
2 lžíce celého modrého máku
2 lžíce loupaných konopných semínek
1 lžička pražených sezamových semínek

Všechny ingredience smíchejte v kompaktní hmotu. Hotové sladké kuličky obalujete v celém máku, praženém sezamu, řepném prachu, kokosu nebo matcha čaji.

 

Sýrové kuličky

500 g měkkého tvarohu v obalu
150 g změklého másla
200 g najemno nastrouhaného eidamu
1 lžíce celého modrého máku
sůl, pepř

Nivové kuličky 

500 g měkkého tvarohu v obalu
2 lžíce pomazánkového másla 
100 g změklého másla
110 g najemno nastrouhané nivy 
60 g najemno nastrouhaného eidamu
2 lžíce celého modrého máku
sůl

Všechny ingredience spíchejte v kompaktní hmotu. Hotové sýrové kuličky obalujte v máku s chilli lupínky. Nivovým kuličkám bude slušet „kabát“ z mletých vlašských oříšků. Vyzkoušet můžete i najemno nastrouhané uvařené vajíčko smíchané s petrželí.

 

TIP: Pokud se vám bude hmota při tvoření kuliček příliš lepit na prsty, namočte si je do vody.

 

Mák obsahuje mnoho minerálů, vitamínu a esenciálních kyselin. Mlsání tedy nebude jen pro oko krásné,
ale i chutné a zdravé. Pro makové recepty vždy používejte čerstvý kvalitní mák, nejlépe takový, který je označen Českou cechovní normou. Více informací o naší české tradiční plodině a další makové recepty najdete na www.nasmodrymak.cz.